Rusko dodalo KLDR výměnou za vojáky protivzdušné rakety a další vojenské technologie, prozradil v televizním vysílání jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Shin Wonsik. Zvláště systémy protivzdušné obrany v Pchjongjangu považuje režim za klíčové kvůli nedávnému shazování jihokorejských letáků drony. Informují o tom AP a U.S. News & World Report.
Již dříve odborníci a politici upozorňovali na skutečnost, že Rusko může poskytnout Severní Koreji za vojáky rýži, ale hlavně vojenské technologie potřebné například pro jaderný program, kybernetický boj nebo výrobu dronů.
Rusko dodalo KLDR za vojenskou pomoc protivzdušné rakety a další vybavení k posílení sítě protivzdušné obrany v hlavním městě, potvrdil podle agentury AP v televizním vysílání SBS TV Shin. Vůdce Kim Čong-un má obavy o bezpečnost metropole.
#BREAKING Russia provided economic support and anti-air missiles to North Korea in exchange for troops to support Moscow's war on Ukraine, Seoul's top security chief told a TV news channel Friday pic.twitter.com/0JtfiCXi6z
— AFP News Agency (@AFP) November 22, 2024
Někteří pozorovatelé podle serveru U.S. News & World Report tvrdí, že Severní Korea cítí naléhavou potřebu posílit své schopnosti protivzdušné obrany poté, co obvinila Jižní Koreu ze shazování propagandistických letáků drony na Pchjongjang.
KLDR pohrozila odvetnými akcemi, pokud se to bude opakovat. Jižní Korea však nepotvrdila, že k něčemu takovému došlo. Stalo se tak v době, kdy napětí mezi oběma Korejemi narůstá – a to také kvůli vyslání vojáků KLDR do Ruska.
Prohlubování vztahů
KLDR poslalo Rusku až 12 tisíc vojáků, včetně speciálních jednotek. Potvrdily to USA i ukrajinské a jihokorejské tajné služby. Severokorejské síly byly rozmístěny v Kurské oblasti, kde se snaží spolu s ruskými silami vytlačit Ukrajince.
Ukrajina a další západní státy považují vyslání severokorejských vojáků do Ruska za významnou eskalaci války. Administrativa Joe Bidena reagovala povolením používat střely dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle hluboko uvnitř Ruska.
To umožnilo Ukrajině použít k útokům na cíle na ruském území i britsko-francouzské rakety Storm Shadow. Po zrušení amerického omezení totiž mají Ukrajinci přístup k navigačním datům, bez nichž se střely Storm Shadow neobejdou.
Rusko výměnou za vojáky poskytlo KLDR i ekonomickou pomoc a další vojenské technologie, včetně těch potřebných pro výrobu satelitů. Začátkem týdne navíc obě země dosáhly dohody o posílení vzájemné hospodářské spolupráce.