V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v minulých 24 hodinách zemřelo 1002 osob. V nejrozlehlejší zemi světa, kde žije zhruba 146 milionů obyvatel, se za minulý den potvrdilo také 33.208 nových nákaz koronavirem, což je rovněž denní maximum.
V obou ukazatelích země registruje nejvyšší denní přírůstky už několik dní po sobě. O den dříve Rusko hlásilo 999 mrtvých a 32.196 nových nákaz.
Podle ruských úřadů se od začátku pandemie nakazilo v zemi více než 7,9 milionu lidí. S covidem-19 přitom podle operativního štábu zemřelo za celou pandemii 222.315 mrtvých. Ruský statistický úřad Rosstat udává přes 418.000 obětí. Vláda vysvětluje rozdíl mezi těmito čísly tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.
Nejhorší zůstává situace v Moskvě a Petrohradě, na něž připadá z dnešního údaje o úmrtích 72, respektive 67 zemřelých.
Úřady horšící se epidemickou situaci přičítají zejména pomalému očkování. Moskevský starosta Sergej Sobjanin proto ve snaze zvýšit zájem vyhlásil loterii o byty v metropoli, jíž se budou moci zúčastnit jen lidé s kódem, který obdrží při očkování.
Plně očkováno je kolem 47,5 milionu obyvatel, uvedla dnes agentura TASS. Operativní štáb zároveň odhaduje, že 45 procent obyvatel je vůči koronaviru imunní, ať už po prodělání choroby nebo po očkování proti covidu-19. Aby země dosáhla kolektivní imunity, je zapotřebí proočkovat nejméně 80 procent populace, píše TASS s odvoláním na úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor.
Rusko loni rychle vyvinulo a uvedlo svou vakcínu Sputnik V, ale její využití je v zemi pomalé, přičemž mnoho Rusů hovoří o nedůvěře k úřadům nebo o obavách z nových lékařských přípravků, napsala už dříve agentura Reuters. Úřady se snaží urychlit tempo očkování pomocí loterií, bonusů a dalších pobídek, ale rozšířená skepse k vakcínám a rozporuplné signály ze strany úředníků toto úsilí brzdí, poznamenala dnes AP.
Ministr zdravotnictví Michail Muraško tento týden připustil, že zdravotnická zařízení jsou kvůli pandemii pod rostoucím tlakem. Úřady podle něj nabídly vysloužilým zdravotníkům, kteří se nechali očkovat, možnost vrátit se do práce. Kreml zavedení celostátních karanténních opatření navzdory horšící se situaci odmítá a zpřísňování restrikcí nechal na jednotlivých regionech. Úřady v některých oblastech omezily účast na velkých veřejných akcích, vstup do divadel, restaurací a dalších míst.