Společnost Gazprom v úterý Polsku a Bulharsku oznámila, že přestane do zemí od středy zasílat dodávky plynu. Podle ní totiž státy nesplnily ruské požadavky na platby v rublech. Ruská vláda se jimi snažila vyhnout evropským sankcím. Polsko však hlásí, že má dostatečné zásoby i alternativní zdroje plynu. Informoval o tom server BBC a CNN.
Polsko a Bulharsko se budou muset obejít bez ruského plynu. Ruská plynařská společnost Gazprom totiž v úterý oběma státům vzkázala, že své dodávky od středy přeruší. Země dle ní nesplnily ruské požadavky na placení dodávek v rublech a byly proto označeny za „nepřátelské“. „Zvládneme to,“ vzkazují však oba státy.
I když polská dodávka plynu byla brzy ráno ve středu na chvíli pozastavena, byla poté opět obnovena. Ani Bulharsko zatím nezaznamenalo „slibované“ ukončení dodávek. Ultimátum ohledně plateb v rublech stanovilo Rusko minulý měsíc, do teď na základě nej však nejednalo.
V prvním čtvrtletí letošního roku odebírala polská státní plynařská společnost PGNiG od Gazpromu okolo 53 procent svého plynu. Nyní však uvedla, že zvládne využít plyn z jiných zdrojů. Polské podzemní zásobárny plynu jsou plné z 80 procent a země se chystá odebírat plyn z Norska a Litvy. Informoval o tom server BBC.
Žádné smlouvy jsme neporušili, vzkazuje Bulharsko
„Jsem si jistý, že situaci zvládneme. Moskva však není spolehlivým partnerem v jakémkoli byznysu,“ okomentoval situaci polský náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz. Urgoval také ostatní evropské státy, aby co nejdříve kvůli trvající válce na Ukrajině zavedly embargo na ruské energetické dodávky.
Bulharsko je pak na Rusku závislé o něco více. Odebírá od něj 90 procent svých zásob plynu. Oznámilo však, že hodlá najít jiné zdroje, odkud by ho mohlo čerpat. Podle něj porušilo stávající smlouvy naopak Rusko, jelikož Bulharsko dle nich dodávky zaplatilo. Společně s Polskem pak svým občanům vzkázalo, že žádné domácnosti bez plynu nezůstanou.
Podle serveru Al Jazeera pak po oznámení Ruska vzrostly ceny plynu v Evropě o 17 procent. Ostatní evropské země se totiž obávají, že by mohly brzo být přerušeny také jejich dodávky.
Evropská unie od Ruska odebírá okolo 40 procent svých zásob zemního plynu. Její zástupci pak oznámili, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu plánují dodávky snížit o dvě třetiny. Spojené státy americké uvalily v reakci na válku na Ukrajině na ruskou ropu, plyn i uhlí embargo.