Rusko se ve světě nesmí zúčastnit téměř žádných velkých sportovních událostí, to mu však nebrání ve snaze vychovat výkonnější sportovce. K tomu využívá experimentální vědu, vrtání děr do hlavy nicméně nečekejte. Jde o metodu běžně užívanou při rehabilitaci po mozkových příhodách. Informoval o tom Daily Star.
Tyto klinické experimenty provedli špičkoví vědci ze státní univerzity ve městě Novgorot v západním Rusku a Baltské federální univerzity Immanuela Kanta prostřednictvím takzvané transkraniální magnetické stimulace mozku (TSM).
Tato metoda se běžně užívá při rehabilitaci pacientů během zotavování po mozkové mrtvici, encefalitidě, dětské mozkové obrně a léčbě depresivních poruch. Vědci ji ale nyní použili, aby zjistili, jak vyladit mozek sportovců a učinili je rychlejšími.
— gp (@GORDONP92991646) December 6, 2023
Odborníkům se skutečně podařilo reakce sportovců zrychlit, napsal list Daily Star s odkazem na ruskojazyčný server podporovaný Kremlem Moskovskij Komsomolets. Nejprve umístili na hlavy 60 dobrovolníků zařízení s elektrodami.
Tato „čepice“ vysílala vždy po dobu deseti minut do jejich mozků elektromagnetické impulsy do prefrontálního kortexu, který zodpovídá za naše pohyby a reakce na vizuální podněty. Tým během pokusů sledoval rychlost příkazů z mozku a pohybů účastníků.
Využití nejen pro sportovce
„Na monitoru je šipka, která nám ukazuje zpoždění mezi výskytem nervového podnětu a pohybem samotným. U účastníků s TSM bylo tohle zpoždění o dvacet procent kratší,“ vysvětlila vědkyně Susanna Gordleyeva.
Znamená to, že mozek lze stimulovat pro rychlejší reakce neinvazivně. „Ukázalo se, že takový trénink zlepšuje u zdravých lidí koordinaci a reakce,“ tvrdila Gordleyeva. Tato metoda je dle jejích slov stejně účinná pro muže i ženy.
Lze ji využít ve sportech, kde jsou klíčové bleskové reakce a skvělá koordinace těla. Bavíme se tedy o brankařích ve fotbale či hokeji, krasobruslařích, plavcích a mnohých dalších. Využití přitom může najít i mimo sport.
„Vyvíjíme neurální rozhraní předvídající pokles koncentrace u operátorů složitých systémů, řidičů, pilotů a strojníků, které dokáže stimulovat jejich mozkovou aktivitu velmi krátkým impulsem,“ řekla vědkyně. Nežádoucí účinky nejsou známy, ale mohou se objevit.