Rusko odchází z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli mezinárodním sankcím uvaleným na zemi v reakci na agresi vůči Ukrajině. Koncem dubna to oznámil šéf ruské kosmické agentury Roskosmos. Datum ukončení zapojení do vesmírného projektu s americkou agenturou NASA a evropskou ESA neuvedl. Informuje o tom ale rok předem. Jedinou cestou, jak podle něj tuto spolupráci obnovit, je úplné zrušení západních sankcí, píše deník DailyMail.
30. dubna šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin pro státní televizi oznámil stažení Ruska z ISS, píše DailyMail. Potvrdil tím, že rozhodnutí již bylo přijato.
Rovněž řekl, že Roskosmos nemusí uvádět datum svého stažení ze stanice. Informuje o tom však rok předem podle výpovědní lhůty.
„Rozhodnutí již bylo přijato a my o něm nejsme povinni hovořit veřejně,” řekl Rogozin.
„Věřím, že obnovení normálních vztahů mezi našimi partnery na ISS a dalších společných projektech je možné pouze úplným a bezpodmínečným zrušením nezákonných sankcí,” napsal následně na Twitteru.
Vesmír přitom byl jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a západními státy. Mezi astronauty na stanici panovala přátelská atmosféra i přes stále větší napětí.
„Pokud jde o můj vztah s mými ruskými kolegy z posádky, byli, jsou a budou mými velmi drahými přáteli,” oznámil Mark Vande Hei, astronaut, který se koncem března spolu s ruskými kolegy po 355 dnech vrátil na Zemi.
Nejistý osud stanice
Oznámení šéfa Roskosmosu přišlo krátce po jeho smršti již smazaných tweetů. Podle serveru ScienceAlert v nich vyhrožoval ukončením spolupráce s NASA a ESA na ISS. Tvrdil, že ISS se bez Ruska neobejde.
Rogozin také na Telegramu napsal, že bez Ruska ISS spadne do moře, případně na pevninu. Dodal, že je nepravděpodobné, že spadne do Ruska. „Ale obyvatelé ostatních zemí, zejména zemí řízených válečnými psy, by se měli nad cenou sankcí vůči Roskosmosu zamyslet.”
Ruská strana se stará o pohon ISS za pomoci motorů kosmických lodí Sojuz, které na stanici dopravují náklad důležitý k její údržbě.
Bez ruské přítomnosti bude udržení ISS v chodu prakticky nemožné. NASA a ESA se však mohou spolehnout na soukromý sektor. Společnost SpaceX například na stanici rovněž přepravovala materiál. Její šéf Elon Musk v reakci na výhružky Rogozina nepřímo nabídl pomoc tweetnutím vlastním logem.
Dalším hráčem, který ISS muže propůjčit své motory, je podle šéfky programu pro lety NASA Kathy Luaders loď Cygnus společnosti Northrop Grumman, napsal The Guardia.