Ruská federace se letošního ročníku Eurovize nezúčastní, rozhodla Evropská vysílací unie (EBU). Podle pořadatelů by mohla přítomnost zástupců Ruska „ve světle bezprecedentní krize na Ukrajině“ pověst hudební soutěže poškodit. V pátek o tom informovaly stanice BBC a server Euronews.
Rusko ve čtvrtek v ranních hodinách zahájilo vojenskou operaci na sousední Ukrajině. Západ v reakci na kroky ruského prezidenta Vladimira Putina na největší stát světa uvalil rozsáhlé sankce.
Řada zemí včetně Islandu, Finska, Norska a Nizozemska požadovala zákaz účasti Ruska v soutěži. Finsko uvedlo, že pokud v letošním ročníku Eurovize bude mít svého zástupce Rusko, do Turína v květnu nepošle toho svého.
Ještě včera však organizátoři soutěž označili jako „nepolitickou kulturní událost“ a konstatovali, že „v současné době“ počítají s účastí umělců z Ruska i Ukrajiny. Z pohledu EBU tak jde o obrat o 180 stupňů.
Evropská vysílací unie prohlásila, že zůstává oddaná „ochraně hodnot kulturní soutěže, která podporuje mezinárodní výměnu a porozumění, sbližuje publikum, oslavuje rozmanitost prostřednictvím hudby a spojuje Evropu na jedné scéně“.
66. ročník Eurovize proběhne v Turíně, neboť v roce 2021 zvítězila italská rocková kapela Måneskin.
Rusko patří mezi nejúspěšnější země, přičemž v roce 2008 soutěž opanovalo. V poslední dekádě se zároveň pětkrát umístilo mezi pěti nejlepšími čísly.
Ukrajinu bude letos reprezentovat Kalush Orchestra s písní Stefania.
Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou promluvilo i do dřívějších ročníků Eurovize
Rusko bylo v roce 2016 favoritem na vítězství. Show však nakonec opanovala ukrajinská zpěvačka Džamala s písní o deportaci krymských Tatarů Josifem Stalinem v roce 1944, děsivé kapitole, kterou ukrajinský parlament označil jako genocidu.
Text písně byl podle BBC mnohými interpretován jako kritika ruské anexe Krymu v roce 2014. Džamala, jež je sama krymskou Tatarkou, tisku řekla: „Hlavním poselstvím je nezapomenout a znát tento příběh. Když ho známe, můžeme předejít (tomu, aby se opakoval).“
Na cestě k vítězství její píseň získala několik důležitých hlasů od zemí bývalého Sovětského svazu, jež jinak tradičně hlasovaly pro Rusko. Podle komentátora Johna Kennedyho O’Connora byl výsledek „pořádnou fackou do tváře Ruska“.
O rok později byl ruské soutěžící zablokován vstup na Ukrajinu, která soutěž pořádala. Julia Samojlova totiž navštívila Krym, aniž by na něj vstoupila přes hranici s ukrajinskou pevninou, což Ukrajina považuje za nelegální překročení hranice. Ruská televizní stanice Channel One poté oznámila, že soutěž nebude vysílat.