Rusko se snaží vzbudit zdání, že údery na vojenská zařízení na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym jsou teroristické činy. Snaží se tím odvrátit pozornost od toho, že porušuje mezinárodní právo, a podkopat výzvy, aby bylo označeno za stát podporující terorismus. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).
„Ruští představitelé budou pravděpodobně stále častěji spojovat útoky ukrajinských partyzánů na okupovaná území s operacemi prováděnými organizacemi spojenými s islamistickým extremismem ve snaze odcizit ukrajinské partyzánské hnutí mezinárodnímu společenství,“ píše ISW. Útoky proti legitimním ruským vojenským cílům jsou podle ISW legální a nic nenaznačuje tomu, že by útoky na Ukrajině vedli islamističtí extremisté.
Russian military leadership is falsely claiming that recent #Ukrainian strikes on Russian military objects in #Crimea are terrorist attacks to deflect calls to designate #Russia as a state sponsor of terrorism.
— ISW (@TheStudyofWar) August 18, 2022
Read our full report w/ @criticalthreats: https://t.co/lt64oCp1oh pic.twitter.com/CA6ulG7dZV
Ruské jednotky se neúspěšně pokusily postoupit na hranicích Charkovské a Doněcké oblasti, jejich snahu komplikuje náročný lesnatý terén. Ruské síly dosáhly omezených úspěchů severozápadně od města Doněck a v blízkosti administrativní hranice Záporožské a Doněcké oblasti, píše ISW.
Ruské jednotky se pokusily o útoky u Kramatorsku, Bachmutu a Avdijivky v Donbasu na východě Ukrajiny, ale neuspěly. Ukrajinské síly způsobily nepříteli citelné ztráty a donutily jej se stáhnout, tvrdí ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti ve 176. den války. Agentura Unian připomněla, že i podle prezidenta Volodymyra Zelenského nejtvrdší boje pokračují v Donbasu a podle amerických analytiků z ISW mají ruské útoku u Bachmutu a Siversku v Donbasu také odpoutat ukrajinské síly od protiútoků na jihu země.
Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky píše na twitteru, že ztráty ruských tanků jsou pravděpodobně zčásti způsobeny i tím, že tankové posádky, patrně postrádající náležitý výcvik, nedokáží správně používat doplňkovou dynamickou ochranu, zvanou také reaktivní pancéřování (ERA). Špatné používání ERA je problémem ruských sil již od první čečenské války v roce 1994 a tyto nedostatky nejspíše přispívají k rozšířeným případům, kdy je tanková věž po zásahu odhozena. Válka svědčí o četných selháních ruských velitelů při prosazování bojové disciplíny, jako je použití ERA. Kumulativní účinek těchto selhání pravděpodobně představuje důležitý faktor, stojící za špatným výkonem ruských sil, soudí Londýn.
Rusko podle odhadu ukrajinského velení přišlo během téměř půlročního válčení na Ukrajině o téměř 1900 tanků.
Tato tvrzení ale nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů. Rusko i Ukrajina vlastní ztráty tají a nepřátelské ztráty podle komentátorů zveličují.