Rusko už udělalo značný ústupek, když se rozhodlo neobsadit celou Ukrajinu, pobouřil americký prezident Donald Trump během setkání s norským premiérem Jonasem Gahr Størem v Bílém domě. Ukrajina i Rusko si podle něj mír přejí, ale nevěří si. Varoval, že Spojené státy mají vlastní časový plán na ukončení války a postoj Washingtonu se může drasticky změnit, pokud včas nedojde k dohodě. Informují o tom servery Euronews a Newsweek. USA mají podle webu The Jerusalem Post skutečný seznam ústupků i pro Rusko.
Trump čelí kritice evropských lídrů za to, že jde na ruku Rusku a nutí Ukrajinu dělat ústupky. Na schůzce se Størem ale prohlásil, že Rusko už udělalo velký ústupek, když neobsadilo celou Ukrajinu. To vyvolalo další vlnu pobouření mezi evropskými politiky, podle nichž lze něco takového jen s těží považovat za nějaký ústupek.
Trump says Russia made 'big concession' by not seizing all of Ukraine #EuropeNews https://t.co/C0ZD8M62PJ
— euronews (@euronews) April 25, 2025
Rusko navíc neobsadilo celou Ukrajinu kvůli tuhému odporu obránců, silné podpoře Evropy a významným strategickým chybám na straně ruské armády, nikoli z „dobré vůle“.
Ruské síly mají ohromné ztráty a dochází jim dech. Ruský prezident Vladimir Putin chtěl dobýt Ukrajinu do tří dnů, už mu to ale trvá více než tři roky a jeho síly nejsou schopny dosáhnout strategických cílů.
Trump zmínil i své přesvědčení o tom, že mír chce uzavřít Ukrajina i Rusko, je mezi nimi ale hodně nedůvěry. „Je tu spousta špatné krve, spousta nedůvěry, ale doufám, že se tam dostaneme kvůli spoustě mladých lidí, kteří tam umírají,“ řekl šéf Bílého domu.
Žádná demilitarizace
Dodal, že Spojené státy mají vlastní termín pro ukončení války. Pokud se do té doby nepodaří dosáhnout míru, Washington podle něj může dramaticky změnit směr. Již dříve Trumpova administrativa hrozila stažením z mírových rozhovorů.
USA budou nehledě na Trumpovo prohlášení v rámci dohody o míru požadovat skutečné ústupky i od Ruska. Budou chtít, aby měla Ukrajina právo na vlastní armádu a obranný průmysl, tvrdí zdroje obeznámené s diskusemi. Putin by se tak musel vzdát svého cíle demilitarizace Ukrajiny.
Dále budou muset Rusové předat Ukrajincům Záporožskou elektrárnu, kterou chtějí spravovat Američané, a umožnit jim plavbu přes řeku Dněpr. Z této části okupované Charkovské oblasti by se měli stáhnout.
Poloostrov Krym návrh dohody vůbec nezmiňuje. Před několika dny se kvůli němu prohloubilo napětí mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který ho odmítá uznat jako součást ruského území. Trump dal opakovaně najevo, že se ho bude muset Kyjev vzdát.