Podle ruského státního regulátora by měly společnosti Google a Apple smazat aplikaci opozičního kritika Alexeje Navalného. Pokud tak neučiní, mohly by jim hrozit vysoké pokuty. Ruský úřad Roskomnadzor ve čtvrtek uvedl, že by se jednalo o narušení vnitřních záležitostí státu a blížících se parlamentních voleb.
Společnosti Google a Apple by mohly podle ruských úřadů porušit tamní zákon, pokud nesmažou aplikaci kritika Alexeje Navalného. Čelit by potom mohly pokutám dosahujících hodnoty 4 milionů rublů, tedy 55 tisíc dolarů. Ve čtvrtek se ruský regulátor Roskomnadzor ozval především kvůli blížícím se parlamentním volbám. Uvedl to server Associated Press.
Konat by se měly 17. až 19. září. Předpokládá se, že se jejich vítězem opět stane vládnoucí strana United Russia podporující prezidenta Putina. A to přes to, že v poslední době ztrácí na popularitě. Všichni výrazní kritici včetně spolupracovníků Navalného mají totiž zakázáno kandidovat. Aplikace hlavního ruského oponenta by však mohla chod voleb změnit.
Své uživatele totiž vzdělává o takzvané smart voting taktice, která by mohla pomoci vyhrát jiným kandidátům než těm ze strany United Russia. V nedávných místních volbách se jí totiž podařilo podobného výsledku dosáhnout. Právě z toho důvodu se však nelíbí ruským úřadům.
Ty totiž letos prohlásily Navalného organizaci Foundation for Fighting Corruption za „extremistickou“ a zakázaly desítky webových stránek spojených s hlavním serverem kritika stávající vlády s názvem navalny.com. „Pokud aplikaci nesmažou, bude se jednat o porušení ruského zákona. Stejně jako o narušování ruských voleb americkými společnostmi,“ uvedla k případu podle serveru Al Jazeera ruská agentura Roskomnadzor.
Tresty v Rusku hrozí i za zmínku Navalného organizace nebo aplikace
V současnosti je v Rusku zakázáno propagovat cokoli spojeného s Navalného aktivitou či organizací. Jeho spolupracovníci proto po jeho uvěznění v lednu letošního roku uprchli ze země. Ve čtvrtek pak byla podle serveru AP za propagaci Navalného aplikace na svém Instagramu dočasně uvězněna ruská aktivistka.
V minulosti podobným pokutám podle Newsweek čelily společnosti jako Facebook nebo Twitter. „Trestní odpovědnost se předpokládá jak při organizování, tak účastnění se na práci extremistických organizací zakázaných v Rusku,“ uvedl regulátor. Trestům pak mohou čelit lidé i za příležitostné zmínění Navalného projektů.
Ruský opozičník Alexej Navalnyj opustil v lednu zemi poté, co byl otráven a odjel se léčit do Německa. Dle něj za jeho otravu může Kremlin, ten však vinu dosud popírá. Po návratu do země byl kritik ruské vlády zatčen, jelikož dle ruských úřadů porušil podmínky podmínečného propuštění. Od té doby se šíří zprávy o zhoršujícím se zdravotním stavu Navalného.