Rusko ve čtvrtek vetovalo rezoluci OSN, jež měla prodloužit mandát expertů dohlížejících na sankce uvalené na Severní Koreu. Neznamená to konec sankcí uvalených na KLDR, ale dozorčího panelu. Informují o tom BBC a The Guardian.
Rezoluce navrhovaná Spojenými státy měla prodloužit mandát expertů dohlížejících na sankce uvalené na Severní Koreu o další rok. Rusko však svým vetem zastavilo jejich činnost, napsal server BBC News.
Pro rezoluci hlasovalo 13 z 15 členů Rady bezpečnosti. Čína se hlasování zdržela. Je to poprvé, co Rusko zablokovalo činnost panelu expertů dohlížejících na tyto sankce, který je obnovován již 14 let, píše list The Guardian.
Russia shuts down UN watchdog tracking North Korea sanctions https://t.co/q0YroB2atO
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 29, 2024
Vetování rezoluce Ruskem vyvolalo tvrdou kritiku ze strany USA, Spojeného království, Jižní Koreje a dalších západních spojenců. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že se to defacto rovná přiznání, že Kreml používá ve válce zbraně KLDR.
S tím souhlasí i ostatní členové rady bezpečnosti OSN, podle nichž Rusko „umlčelo hlídacího psa“, neboť porušuje západní sankce a nakupuje od Severní Koreje zbraně a hlavně munici pro válku na Ukrajině.
Honba za zbraněmi
Rada bezpečnosti OSN poprvé zavedla sankce na KLDR v roce 2006 s cílem zabránit financování jejího jaderného programu a raketového vývoje. Od té doby přijala rada další balíčky sankcí, severokorejská hrozba však stále roste.
Pchjonjang od té doby uskutečnil velké množství testů balistických střel krátkého i středního doletu země-vzduch, ale i mezikontinentálních raket. Hlavně však panují obavy z jaderných testů. KLDR také připravuje svou armádu na válku.
Režim přitvrdil v rétorice vůči Jižní Koreji a Spojeným státům. Testy raket a výhružky se dají vyložit jako demonstrace pohrdání západními sankcemi, které KLDR ignoruje nehledě na jejich ekonomické dopady. Konec expertního panelu to režimu ještě usnadní.
„Tento panel byl díky své práci v odhalování neoddržování sankcí pro Rusko nepříjemností,“ uvedla britská velvyslankyně při OSN Barbara Woodward. „Neprokazuje to zájem o severokorejský lid. Jde o to, aby Rusko získalo svobodu vyhýbat se sankcím při honbě za zbraněmi pro válku na Ukrajině.“