Rusko vyhostilo tři diplomaty ze Švédska, Polska a Německa, protože se zúčastnili demonstrací na podporu Alexeje Navalného. Kritika režimu prezidenta Vladimira Putina, který je momentálně ve vazbě. Informuje o tom BBC.
Země vyhostila ambasadory jen nedlouho poté, co se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov setkal s Josepem Borrellem, vysokým představitelem EU pro zahraniční politiku. Ruské ministerstvo zahraničí odůvodnilo vyhoštění tím, že se diplomaté 23. ledna zúčastnili nezákonných aktivit. Domovské země všech vyslanců krok Ruska odsoudily, stejně jako Velká Británie, Francie a EU.
Německo zareagovalo, že vyhoštění jejich diplomata nebylo „v žádném případě ospravedlněné“ a že pokud si ruská strana krok nerozmyslí, tak nezůstane bez odpovědi. Podle Švédska chybí k tvrzení, že se vyslanec demonstrace na podporu Navalného zúčastnil, důkazy a že si vyhrazuje právo na adekvátní reakci. Polsko uvedlo, že tento krok ještě víc prohloubí dlouho trvající krizi mezi oběma zeměmi.
Josep Borrell za EU uvedl, že ruské rozhodnutí „silně odsuzuje a odmítá obvinění, že se tři diplomaté účastnili aktivit v rozporu s jejich diplomatickým statutem“. Sergej Lavrov nicméně na schůzce řekl, že jakékoliv sankce proti Rusku ze strany Evropy kvůli zacházení s disidentem Navalným budou nelegitimní.
Půjdou domů další diplomati?
Německé i polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že si předvolalo ruské diplomaty ve svých zemích. To může znamenat, že obě země se rozhodnou pro strategii „oko za oko“ a může dojít k vyhoštění těchto velvyslanců.
Demonstrace za podporu Navalného se konaly v týdnu mezi 23. a 31. lednem, účastnily se jich statisíce lidí a tisíce skončily za mřížemi.
Čtyřiačtyřicetiletý Alexej Navalnyj je hlasitým kritikem Putinova režimu už deset let. Loni v srpnu byl v letadle otráven zřejmě nervově paralytickou látkou, známou pod názvem Novičok. Letadlo s Navalným krizově přistálo v Omsku, kde se léčil v místní nemocnici a posléze v Německu. Po návratu do Ruska byl na konci letošního ledna zatčen a posléze odsouzen na tři a půl roku v souvislosti s údajnou zpronevěrou, kterou spáchal v roce 2014. Podle Navalného a jeho příznivců jde o politický proces a Kreml chce umlčet svého hlavního kritika.
Lékař, který Navalného léčil bezprostředně po otravě v Omsku, ve čtvrtek náhle zemřel. Oficiálně jej zabil infarkt, podle Navalného spolupracovníků byla ale jeho smrt podezřelá.