Rusko v úterý vypustilo z jižního Kazachstánu na oběžnou dráhu íránskou družici. Pouhé tři týdny poté, co se prezident Vladimir Putin a nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí zavázali ke spolupráci „proti Západu“. Informovala o tom agentura Reuters, Al Jazeera, Washington Post a další.
Vzdálená detekční družice Khayyam, pojmenovaná po perském básníkovi a filozofovi 11. století Omaru Khayyamovi, byla vypuštěna ruskou raketou Sojuz z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu, jak podle Reuters uvedla ruská kosmická agentura.
#Iranian “Khayyam” satellite has been launched into orbit.🇮🇷💪 pic.twitter.com/aZMMRtniLi
— ☫ Iran Embassy In Thailand (@IranInThailand) August 9, 2022
Íránská vesmírná agentura obdržela první telemetrická data odeslaná ze satelitu, uvedla oficiální tisková agentura IRNA.
Teherán odmítl tvrzení, že by satelit mohl být použit Moskvou k posílení svých zpravodajských schopností na Ukrajině. Írán uvedl, že nad ním bude mít plnou kontrolu „od prvního dne“.
The Washington Post minulý týden uvedl, že američtí představitelé jsou znepokojeni začínající vesmírnou spoluprací mezi Ruskem a Íránem. Obávají se, že satelit nejen pomůže Rusku na Ukrajině, ale také poskytne Íránu „bezprecedentní schopnosti“ pro monitorování potenciálních vojenských cílů v Izraeli a na Blízkém východě.
Írán tvrdí, že satelit je určen pro vědecký výzkum včetně radiace a monitorování životního prostředí pro zemědělské účely, uvedla Al Jazeera.
cooperation between Russia and Iran.
— AbuAliEnglish (@AbuAliEnglishB1) August 9, 2022
The Iranian Minister noted that the satellite will assist Iran in „environment and agriculture“.
Apparently the Iranians are interested in „#Israeli agriculture“… (2/2) pic.twitter.com/RO1wi4LMV5
Prohlubování vztahů po invazi na Ukrajinu
Rusko se snaží prohloubit své vztahy s Íránem od 24. února, kdy Kreml zahájil invazi desítek tisíc vojáků na Ukrajinu, což přimělo Spojené státy a jejich spojence k uvalení nejpřísnějších sankcí v novodobé historii.
V červenci Putin navštívil Írán na své první mezinárodní cestě mimo území bývalého Sovětského svazu od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině. Během této návštěvy Chameneí řekl Putinovi, že Teherán a Moskva musí zůstat ostražité vůči „podvodům Západu“.
Vesmír je jednou z oblastí, kde Spojené státy a Rusko tradičně udržují spolupráci a silné vazby. To i navzdory geopolitickému napětí mezi Moskvou a Washingtonem.
Roskosmos a NASA nedávno podepsaly dohodu o vzájemné přepravě svých astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Moskva se však nechala slyšet, že v určité fázi v budoucnu ISS opustí.
Putin také nedávno odvolal Dmitrije Rogozina z čela Roskosmosu a nahradil ho bývalým poradcem pro obranu v rámci restrukturalizace agentury.