Ruská centrální banka začne příští týden testovat reálné transakce s digitálním rublem, digitální měnou centrální banky (CBDC), kterou koncem července schválil prezident Vladimir Putin. Informovaly o tom servery Blockworks a CoinDesk.
Do pilotního testovacího programu se zapojí třináct bank – bez ruských bank Sberbank a Tinkoff. Tyto instituce budou moci provádět platby pomocí CBDC na „30 obchodních místech umístěných v 11 ruských městech“. Uvádí se to v prohlášení, které ve středu zveřejnila národní centrální banka. Informoval o tom server Blockworks.
Pokud budou jejich testy úspěšné, měli by mít jednotlivci a podniky možnost používat digitální rubl od roku 2025. Uvedla to první náměstkyně guvernéra Bank of Russia Olga Skorobogatová.
BREAKING:
— Whale (@WhaleChart) August 9, 2023
The Bank of Russia has announced that 13 major banks will be involved in launching CBDC
Skorobogatovová rovněž zopakovala prohlášení guvernérky Elvíry Nabiullinové, že používání případného digitálního rublu nebude povinné ani vynucené vládou.
Pilotní program chce do té doby zajistit, aby infrastruktura kolem CBDC byla funkční a uživatelsky přívětivá. A to dříve než bude zavedena pro maloobchodní a obchodní použití.
„První fáze pilotního testování má prověřit všechny základní transakce, včetně zakládání digitálních rublových účtů [digitálních peněženek] a převodů peněz na ně, převodů digitálních rublů mezi osobami, jednoduchých automatických plateb účtů a plateb za zboží a služby pomocí QR kódů,“ vysvětlila centrální banka.
Mezi nové funkce plánované na příští rok patří dynamické platby založené na QR kódech a převody digitálních rublů mezi podniky.
Předpokládá se také, že seznam účastníků pilotního programu se do konce roku rozšíří, uvedla Ruská banka.
Jakmile bude digitální rubl skutečně v držení obyvatelstva země, stane se Rusko největší zemí mezi 11 dalšími státy, které CBDC skutečně zavedly, jak uvádí Atlantic Council CBDC tracker.
Cesta Ruska k CBDC
Zavedení pilotního projektu digitálního rublu bylo dříve odloženo na neurčito kvůli tomu, že jeho legislativa postoupila pouze do úvodního čtení ve Státní dumě, která tvoří dolní komoru Federálního shromáždění. Rusko nicméně v iniciativě digitální měny centrální banky pokračovalo, neboť prezident Vladimir Putin 24. července podepsal zákon o digitálním rublu.
Jak uvádí CoinDesk, Rusko – na které USA a Evropa po invazi na Ukrajinu uvalily přísné sankce – považuje digitální rubl za způsob, jak obejít finanční omezení.