Ruská plynárenská společnost Gazprom přestala v sobotu brzy ráno dodávat do Finska plyn. Podle finských dodavatelů však výpadek země nepocítí. Tamní vláda totiž odmítla Rusku za plyn platit v rublech místo eur. Přerušení exportů ale následuje také po podání přihlášky Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Informoval o tom server BBC a Reuters.
Finsko už nebude nadále dostávat dodávky plynu od Ruska. Odmítlo za ně totiž platit v rublech místo eur. Požadavek zavedla ruská plynárenská společnost Gazprom po uvalení sankcí na Rusko kvůli válce na Ukrajině. Z podobných důvodů už dříve zastavila export plynu také do Polska a Bulharska. V sobotu o tom informoval server BBC.
Rozhodnutí o zastavení dodávek plynu však Rusko oznámilo pár dní poté, co Finsko a Švédsko podalo přihlášku do Severoatlantické aliance (NATO). Proti takovému kroku se pak poměrně tvrdě staví, jelikož ho považuje za bezpečnostní hrozbu. Plyn přestal do Finska proudit v sobotu ráno. Podle tamních dodavatelů ale k výpadku energií v zemi nedojde.
Finsko sice importuje většinu svého plynu z Ruska, ten však tvoří méně než 10 procent tamní energetické spotřeby. Přesto finská státní plynárenská firma Gasum popsala rozhodnutí svého ruského protějšku jako „velice politováníhodné“.
„I tak jsme se ale na tento scénář pečlivě připravovali. Zařídili jsme proto, aby nedošlo k žádným narušením našich služeb. V nadcházejících měsících tak zvládneme všechny naše zákazníky i nadále zásobovat,“ okomentoval současnou situaci ředitel společnosti Gasum Mika Wiljanen.
Zadarmo se nikomu nic dovážet nemůže, okomentoval situaci Peskov
Zásobovat pak hodlá firma Gasum finské zákazníky pomocí dodávek zemního plynu z plynovodu Balticconnector proudícího z Estonska. V pátek také Finsko oznámilo desetiletou dohodu s americkou společností Excelerate Energy.
Bude si od ní pronajímat plovoucí úložiště a plavidla na dodávky zkapalnělého zemního plynu. Domluvená spolupráce má podle informací serveru Reuters začít v posledním čtvrtletí letošního roku. Minulý týden pak Rusko přestalo do Finska dodávat také elektřinu.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k situaci uvedl, že o rozhodnutí Gazpromu nemá detailní informace, ale že „je jasné, že se nic nemůže nikomu dovážet zadarmo“. V reakci na přihlášku Finska a Švédska do NATO se pak Rusko rozhodlo na západu země rozestavět 12 nových armádních jednotek. Chránit se tím chce před „expanzí NATO a dalšími vojenskými hrozbami“.