Rusko zatím neobnoví vývoz zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Hrozí tak, že se kontinent v zimě ocitne v energetické krizi. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
V pátek ruský státní energetický gigant Gazprom oznámil, že v sobotu neobnoví průtok plynovodem, jak bylo plánováno. Zjistil údajně únik ropy v kompresorové stanici Portovaja. Ropovod je od středy uzavřen kvůli údržbě.
Key Russian gas pipeline to EU stays closed https://t.co/6cxSYwB1h3
— MSN (@MSN) September 2, 2022
Časový harmonogram, kdy by mohl být vývoz obnoven, neuvedl, píše CNN.
„Do vyřešení problémů s provozem zařízení byly dodávky plynu do plynovodu Nord Stream zcela zastaveny,“ uvedl Gazprom ve svém prohlášení.
Plynovod Nord Stream 1 je klíčovou tepnou, kterou proudí rozsáhlé ruské dodávky plynu do Evropy. V loňském roce představovala přibližně 35 % celkového dovozu ruského plynu do Evropy.
Plyne přímo do Německa, největší ekonomiky bloku, která je na moskevském plynu závislá zejména kvůli zásobování domácností a těžkého průmyslu. Rusko je však od své invaze na Ukrajinu koncem února v energetickém sporu s Evropou.
BBC označuje uzavření plynovodu Nord Stream 1 na dobu neurčitou za velmi závažnou událost. Poznamenává, že Rusko udržovalo dodávky do Evropy i v době vrcholící studené války.
Zpráva o prodloužení odstávky přichází ve stejný den, kdy se největší západní ekonomiky dohodly na zastropování cen ruské ropy ve snaze omezit schopnost Moskvy financovat svou válku a zároveň udržet pod pokličkou globální inflaci. To by mohlo vést k tomu, že země zablokují pojistné krytí nebo financování dodávek ropy.
Rusko již pohrozilo odvetou v podobě zákazu vývozu ropy do zemí, které zastropování zavedou.
Plynovod Nord Stream 1 byl také ústředním bodem probíhajícího hospodářského konfliktu mezi Ruskem a Západem.
Od června Gazprom snížil průtok plynovodem Nord Stream 1 na pouhých 20 % jeho kapacity s odvoláním na problémy s údržbou. Přerušil také dodávky několika „nepřátelským“ evropským zemím a energetickým společnostem. A to proto, že odmítly platit za plyn v rublech, jak trvá Kreml, a nikoli v eurech nebo dolarech uvedených ve smlouvách. Evropští představitelé označili tyto požadavky za vydírání.
Rusové zavřeli kohoutky Francii
Začátkem tohoto týdne Gazprom uvedl, že od čtvrtka pozastaví veškeré dodávky francouzské společnosti Engie (EGIEY). Neobdržel prý plnou platbu za plyn dodaný v červenci.
Engie uvedla, že zastavení dodávek je výsledkem „neshody mezi stranami ohledně uplatňování smluv“.
Další omezení dodávek plynu je to poslední, co Evropa potřebuje na prahu zimy, kdy se zvyšuje poptávka po energii.
Blok zvýšil dovoz od alternativních dodavatelů a již překročil svůj cíl pro skladování. Další pokles dodávek by ale mohl ještě více zvýšit velkoobchodní ceny plynu. A ty se promítají do maloobchodních cen.
Podle prvních odhadů statistického úřadu EU dosáhla inflace spotřebitelských cen v devíti zemích, které používají euro, minulý měsíc 9,1 %. Je to nejvyšší úroveň za posledních 25 let.
Největší vliv na inflaci měly ceny energií, které se za rok do srpna zvýšily o 38 %.
Německý kancléř Olaf Scholz však na začátku tohoto týdne uvedl, že jeho země je „mnohem lépe připravena“ na zajištění dostatku plynu na zimu, než si před několika měsíci dokázala představit.
„Dokážeme se docela dobře vypořádat s hrozbami, které k nám přicházejí z Ruska,“ řekl.