Ruské ministerstvo financí zvažuje možnost využití kryptoměn jako je Bitcoin při provádění mezinárodních plateb. Rusko totiž po odstřihnutí od systému Swift nemůže v plné míře využívat tradiční platební infrastrukturu. Informovaly o tom servery Euronews a Zycrypto s odvoláním na zpravodajskou agenturu Interfax.
„Aktivně se projednává otázka využití těchto digitálních měn jako směnných transakcí pro mezinárodní zúčtování.“ Řekl Ivan Chebeskov, ředitel odboru finanční politiky ruského ministerstva financí při diskusní platformě vládní strany Jednotné Rusko. „Pokud bude digitální měna uznána jako majetek, bude v zásadě možné v rámci směnných transakcí s takovou digitální měnou provádět operace na zahraniční ekonomické činnosti.“ Informovaly o tom servery Euronews a Zycrypto s odvoláním na páteční zprávu agentury Interfax.
Rusko bylo po invazi na Ukrajinu na začátku letošního roku, zasypáno celou řadou sankcí ze strany spojeneckých zemí NATO. Kromě zákazů cestování a zmrazení majetku byly na Rusko uvaleny finanční sankce. Mezi ně patří i odříznutí hlavních ruských bank od systému Swift a postupného zastavení dovozu z Ruska. Cílem všech těchto opatření bylo ochromit Kreml ve snaze přimět Putina k zastavení invaze.
V reakci na tato opatření Rusko postupně vyjadřuje zájem o používání kryptoměn k provádění mezinárodních transakcí. „O tomto tématu se diskutuje a zdá se mi, že si zaslouží pozornost, vzhledem k tomu, že máme omezené možnosti vypořádání v klasické, tradiční platební infrastruktuře,“ dodal úředník.
Centrální banka chce plošný zákaz
Ruští úředníci se potýkají s tím, jak regulovat trh s kryptoměnami a používání digitálních měn v zemi. Zatímco centrální banka vyzývá k plošnému zákazu.
Diskuse probíhají již několik měsíců. Vláda očekává, že kryptoměny budou dříve či později legalizovány jako platební prostředek. Zatím ale nebylo dosaženo shody.
Ministerstvo financí diskutuje o doplnění nejnovějšího návrhu o mezinárodních platbách do aktualizované verze návrhu zákona, uvedl v pátek list Vedomosti s odvoláním na vládní úředníky.
„Povolení kryptoměn jako prostředku vypořádání mezinárodního obchodu by pomohlo čelit dopadu západních sankcí, kvůli nimž byl přístup Ruska k tradičním mechanismům mezinárodních plateb omezen,“ uvedl Chebeskov.
V březnu Pavel Zalvany, vysoce postavený zákonodárce v zemi, uvedl, že Rusko zvažuje přijímání Bitcoinů nebo místních měn za vývoz ropy a plynu ze „spřátelených“ zemí. Na druhou stranu „nepřátelské“ země by mohly nakupovat exportované energie pouze v rublech. Zalvany, který stojí v čele Státní dumy, uvedl, že země zkoumá alternativní způsoby vypořádání mezinárodních plateb. Přičemž kryptoměny jsou hlavní prioritou.