Ruské úřady znovu zadržely bývalou novinářku státní televize Marinu Ovsjannikovovou. Ta na jaře v přímém přenosu protestovala proti válce na Ukrajině. Viní ji z šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách. Informuje o tom AP News, The Moscow Times a další servery.
Marina Ovsjannikovová byla obviněna kvůli samostatnému pouličnímu protestu z minulého měsíce, kdy držela transparent s nápisem „Putin je vrah, jeho vojáci jsou fašisté. Bylo zabito 352 dětí. Kolik dětí by mělo ještě zemřít, abyste přestali?“.
Russian authorities have detained a former state TV journalist who quit after making an on-air protest against Moscow’s war in Ukraine. https://t.co/806Qx5w0OO
— CBC News (@CBCNews) August 10, 2022
Pokud bude Ovsjannikovová souzena a odsouzena, hrozí jí podle nového zákona, který trestá výroky proti armádě a který byl přijat krátce po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu, až deset let vězení, píše AP News. Její právník Dmitrij Zachvatov to uvedl v příspěvku na sociální síti Telegram.
Ve středu byla v domě Ovsjannikovové provedena razie a byla odvezena k výslechu. Zachvatov uvedl, že bývalá produkční ruského státem financovaného Prvního kanálu stráví noc v cele předběžného zadržení na moskevském policejním ředitelství.
„V šest hodin ráno, když jsem ještě spala, vtrhly do mého domu desítky pracovníků Vyšetřovacího výboru a policie. Ukázali příkaz k razii,“ stačila ještě napsat Ovsjannikovová na Telegram.
„Vyděsili mou malou dceru. Teď mě odvádějí do Vyšetřovacího výboru,“ dodala podle The Moscow Times.
V rozhovoru s novináři před kanceláří vyšetřovatelů advokát řekl, že Ovsjannikovová se drží dobře. Řekl, že nový zákon ukazuje, že ruský soudní systém „naprosto selhává“.
Poprvé protestovala už v březnu
Ovsjannikovová se 14. března dostala na titulní stránky mezinárodních novin. Tehdy se objevila za moderátorem večerního zpravodajství s plakátem, na kterém stálo: „Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou.“ Byla obviněna ze znevažování ruské armády a pokutována částkou 30 000 rublů (tehdy 270 dolarů).
Po odchodu z práce se Ovsjannikovová stala do jisté míry aktivistkou, pořádala protiválečné protesty a veřejně vystupovala proti konfliktu.
Dostala také další dvě pokuty za znevažování armády. Jednu za kritický příspěvek na Facebooku. Druhou pak za její řeči u soudu, kde byl do vazby vzat opozičník Ilja Jašin, rovněž obviněný z šíření nepravdivých informací o armádě.
Podle Net Freedoms, skupiny právní pomoci zaměřené na případy svobody projevu, bylo ve středu vedeno 79 trestních řízení na základě obvinění z šíření nepravdivých informací o armádě a až 4 000 správních řízení na základě obvinění ze znevažování ozbrojených sil.
Nezávislí novináři v Rusku jsou dlouhodobě v hledáčku Kremlu. Moskevský soud ve středu uložil pokutu 350 000 rublů (asi 135 tisíc korun) nezávislému ruskému listu Novaja Gazeta za „zneužití svobody tisku“. Nebylo jasné, z čeho byly noviny obviněny.
Od nástupu Putina k moci před více než dvaceti lety byly zabity téměř dvě desítky novinářů, včetně nejméně čtyř, kteří pracovali pro Novou Gazetu. Noviny byly v březnu uzavřeny.
Jeho šéfredaktor Dmitrij Muratov získal v loňském roce Nobelovu cenu za mír. V červnu svou cenu vydražil, aby získal peníze pro ukrajinské dětské uprchlíky. Zlatá medaile se prodala za 103,5 milionu dolarů.