Novinář ze Sibiře, který na svých internetových stránkách zveřejnil kritický obsah k ruské invazi na Ukrajinu, čelí trestnímu stíhání. Píše o tom The Guardian.
Michail Afanasjev, šéfredaktor Nového Fokusu v ruském regionu Chakasie, byl ve středu zatčen bezpečnostními složkami. A to kvůli reportáži webu o 11 těžkooděncích, kteří údajně odmítli nasazení na Ukrajině.
Afanasjev byl ve čtvrtek obviněn ze šíření „záměrně nepravdivých informací“ o ruských ozbrojených silách. To je trestný čin, za který podle zákona přijatého minulý měsíc hrozí až desetileté vězení.
Obvinění přicházejí uprostřed bezprecedentního zásahu proti nezávislým médiím a protiválečnému disentu. Minulý měsíc ruský parlament schválil zákon, který za šíření záměrně „falešných“ zpráv o armádě ukládá trest odnětí svobody až na 15 let.
Afanasjev dříve rozkryl řadu závažných témat v Chakasii, jako je organizovaný zločin a údajné zneužívání moci místními úředníky.
S režimem měl problémy už dříve
V roce 2009 byl obviněn z pomluvy poté, co zveřejnil články, které kritizovaly reakci ruské vlády na výbuch v největší vodní elektrárně v zemi v témže roce. A v roce 2016 mu údajně vyhrožoval smrtí zločinecký gang působící v Krasnojarském kraji na Sibiři. Podrobně totiž popsal nezákonné aktivity této skupiny a její podezřelé vazby na místní policii.
Ve středu byl také zatčen další sibiřský novinář pro podezření z porušení nových ruských zákonů o mediálním pokrytí situace na Ukrajině. Sergej Michajlov, zakladatel týdeníku LIStok se sídlem v Altajské republice, byl údajně umístěn do vyšetřovací vazby. Údajně kvůli „výzvám k sankcím proti Rusku“.
Dva roky nápravných prací
Webové stránky LIStok jsou od března zablokovány kvůli „propagaci“ aktivit proti postupu Moskvy na Ukrajině.
Čtyři studentští novináři byli ve středu odsouzeni ke dvěma letům nápravných prací kvůli internetovému videu, v němž obhajovali svobodu shromažďování mladých Rusů.
Bývalí novináři z Doxy Armen Aramyan, Nataša Tyškevičová, Alla Gutnikovová a Voloďa Metelkin byli téměř rok v domácím vězení. V dubnu 2021 byli zadrženi za zveřejnění tříminutového videa na YouTube, v němž uvedli, že je nezákonné vylučovat a zastrašovat studenty za účast na shromážděních na podporu vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného.
Moskevský soud v úterý uvedl, že video vybízelo k „zapojení nezletilých“ do protikremelských protestů.