Prezident Ruské federace Vladimir Putin je v karanténě poté, co několik jeho nejužších spolupracovníků onemocnělo covidem, oznámil Kreml. Informuje o tom CNN.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že Putin má negativní test a je „absolutně zdravý.“ Novinářům řekl na online přenášené tiskové konferenci, že někteří prezidentovi blízcí spolupracovníci onemocněli. „Prezident se musí zachovat zodpovědně a neohrozit zdraví svých kolegů,“ uvedl mluvčí. Neřekl konkrétně, kteří Putinovi spolupracovníci jsou pozitivní, ani jestli byli naočkováni.
Putin je plně očkovaný proti covidu od března a v pondělí měl rušný den. Osobně jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, setkal se s mnoha ruskými paraolympioniky a byl se podívat na výcviku vojáků v Nižním Novgorodu. Novináři mluvčímu položili otázku, proč se vůbec prezident s Asadem setkal, když měl obavy o své zdraví. Peskov řekl, že rozhodnutí o karanténě padlo až poté, co jednání proběhlo.
Žurnalista ale na něj dál tlačil. Připomněl, že Putin řekl, že kolem něj jsou lidé nemocní koronavirem už na setkání s ruskými atlety. Peskov na to odpověděl, že na prezidentově rozvrhu nebylo „nic nelogického.“
Ničí zdraví podle mluvčího neohrozil
„Zaprvé musím říct, že pan prezident se s Asadem nesetkal ke konci dne, nýbrž na začátku pracovního dne. Poté lékaři provedli nezbytné procedury, a padlo toto rozhodnutí. Na tom není nic nelogického. V době, kdy jejich setkání proběhlo, doktoři stále prováděli testy. Ničí zdraví nebylo ohroženo,“ uvedl Peskov.
Putin také v úterý telefonoval s prezidentem Tádžikistánu Emomali Rahmonem a řekl, že bude „nějaký čas v karanténě“. Veškerá další setkání bude absolvovat prostřednictvím videokonference. „Izolace prezidentovu práci nenaruší. Ale osobní jednání na několik dní vynechá,“ řekl Peskov.
Rusko patří k zemím nejvíce zasaženým koronavirem. Co se týče pozitivních případů, je na osmém místě na světě. Covidem se v zemi nakazilo doposud sedm milionů lidí a 190 tisíc jich zemřelo. Ačkoliv Rusko vyvinulo proti covidu několik vakcín, stále bojuje s nízkou proočkovaností. Plně naočkovaná je jen čtvrtina obyvatel, zatímco v USA je to víc než polovina a ve Velké Británii zhruba dvě třetiny.