menu

0.2 C
Czech
Pátek 22. listopadu 2024

Senegalci hlasují v parlamentních volbách, favoritem je strana prezidenta

Senegalci a Senegalky dnes v předčasných parlamentních volbách rozhodují o tom, jestli politická strana PASTEF prezidenta Bassiroua Diomayeho Fayeho získá v zákonodárném sboru většinu, což by mu usnadnilo prosazování reforem, píše agentura AP.

Při ruském útoku na Sumy dva lidé zemřeli, 12 utrpělo zranění, uvedly úřady

Dva lidé zemřeli a dalších 12 bylo zraněno při útocích, které v noci na dnešek podniklo Rusko na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady ve městě. Dnes ráno ukrajinské letectvo varovalo, že na několik regionů míří útočné drony šáhed.

Ruský „stealth“ vstupuje do nové fáze

Ruský stíhací letoun páté generace Su-57 zahájil letové zkoušky s motorem druhého stupně, jak jeho autoři nazývají očekávané motory pod označením „Izdělije 30“. Moderní pohonné jednotky mají letounu dát podobné výkony, kterými disponuje americká F-22.

Reklama

Stíhací letoun Su-57 pokračuje ve zvyšování svých bojových schopností. Letoun již dostal novou výzbroj, nyní je na řadě druhý stupeň motoru („Izdělije 30“). Podle státní korporace Rostec k dnešnímu dni již byly zahájeny letové zkoušky s novým motorem. Dodání modernizovaného stíhacího letounu letectvu je přitom v rámci stávajícího kontraktu. V rámci něj má ruské letectvo obdržet 76 stíhaček Su-57, z nichž část bude vojskům dodána s motorem prvního stupně AL-41F1 a část s motorem druhého stupně (I30).

Letoun pro 90. léta

V roce 1979 Sovětský svaz nastínil potřebu stíhacích letounů nové generace, které měly být uvedeny do služby v 90. letech. Program byl pojmenován I-90 („Istrebitěl 90“ – „Stíhací letoun 90“) a požadoval, aby stíhací letoun byl víceúčelový. Tedy aby měl schopnosti útoku na pozemní cíle, a nahradil jak MiG-29, tak také Su-27 ve službě frontového taktického letectva.

Tyto požadavky měly splnit dva následné projekty, MFI a menší LFI, jejichž koncepční práce začaly v roce 1983. Mikojan byl vybrán pro MFI a začal vyvíjet svůj MiG 1.44/1.42. Suchoj zahájil v roce 1983 vlastní program vývoje technologií pro stíhací letoun nové generace, jehož výsledkem byl nakonec experimentální letoun S-32 (dnes známý jako Su-47) s negativní šípovitostí křídla.

Kvůli nedostatku finančních prostředků po rozpadu Sovětského svazu byl MFI opakovaně odkládán. První let prototypu MiG 1.44/1.42 se proto uskutečnil až v roce 2000, tedy s devítiletým zpožděním. Kvůli vysokým nákladům byly MFI a LFI nakonec zrušeny, zatímco ruské ministerstvo obrany začalo pracovat na novém programu stíhacích letounů příští generace. V roce 1999 ministerstvo zahájilo program PAK FA, jehož soutěž byla vyhlášena v dubnu 2001.

Obě společnosti měly navíc rozdílné filozofie návrhu letounu. Mikojanův E-721 byl menší a cenově dostupnější, s normální vzletovou hmotností 16-17 tun. Naproti tomu Suchoj T-50 by byl relativně větší a výkonnější, s normální vzletovou hmotností 22-23 tun. V dubnu 2002 ministerstvo obrany vybralo jako vítěze soutěže na PAK FA a vedoucí konstrukční kancelář nového letounu firmu Suchoj. Zohledněny byly zejména zkušenosti firmy Suchoj z 90. let, jejíž úspěšný vývoz derivátů Su-27 zajišťoval finanční stabilitu značné části ruského vojenskoprůmyslového komplexu.

Ruský „stealth“

Pozdější Su-57 je ruský víceúčelový stíhací letoun páté generace, který byl navržen s využitím technologie „stealth“. Stíhačka je určena k ničení vzdušných, pozemních a námořních cílů, včetně systémů protivzdušné obrany. Letoun je schopen dálkového průzkumu, a tak může bojovat zcela samostatně (bez pozemního navedení). Palubní řídicí systém je pak schopen sledovat najednou až 60 cílů a současně ostřelovat až 16 z nich.

V roce 2004 společnost Suchoj předpokládala, že by se Su-57 mohl stát základem rodiny bojových letounů pro ruské letectvo, podobně jako rodina Su-27. Pod programovým názvem Megalopolis tak dosavadní Su-57 modernizovala s označením Su-57M. Modernizace přitom rozšiřuje základní konstrukci Su-57 o vylepšené systémy pro plnění úkolů, zvýšení spolehlivosti a údržby, zabudování elektromechanických pohonů a nové motory NPO Saturn AL-51F-1 (dříve známé právě pod kódovým označením Izdělije 30).

Od roku 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, mezinárodní sankce uvalené na ruský obranný průmysl brzdí vývoj Su-57. Zejména proto, že Rusko nemůže dovážet nedostatkové polovodiče a high-tech obráběcí zařízení z Evropské unie. Potenciální exportní prodej ruských výrobků, včetně vojenských letadel, se také zastavil, protože Rusko nemůže obchodovat s použitím amerických dolarů.

Sjednocená letecká korporace (ruské konsorcium, spojující všechny výrobce vojenských letadel) však přesto oznámil, že modernizovaný letoun Su-57 uskutečnil svůj první let 21. října 2022 a program pokračuje dál.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.

Rusko poslalo výměnou za vojáky KLDR protivzdušné rakety

Rusko dodalo KLDR výměnou za vojáky protivzdušné rakety a další vojenské technologie, prozradil v televizním vysílání jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Shin Wonsik. Zvláště systémy protivzdušné obrany v Pchjongjangu považuje režim za klíčové kvůli nedávnému shazování jihokorejských letáků drony.
Reklama

DOPORUČUJEME

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.

Astronauti na ISS vyvrací spekulace o zdravotních problémech

Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.

Voyager 2 odhalil záhady magnetosféry Uranu

Data z mise Voyager 2 odhalují, že naše chápání magnetosféry Uranu bylo po desetiletí zkresleno. Průlet sondy v roce 1986 se totiž odehrál v neobvyklém okamžiku, kdy intenzivní sluneční vítr silně ovlivnil podmínky kolem této ledové planety.

Nové DNA testování boří mýty o obyvatelích Pompejí

Vědci analyzovali starověkou DNA obětí, které zahynuly při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. Jejich výzkum ukazuje, že mnohé dosavadní domněnky o identitě těchto lidí byly mylné. Studie tak odhaluje nečekané informace o původu, příbuzenských vazbách i životě obyvatel Pompejí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.

Rusko poslalo výměnou za vojáky KLDR protivzdušné rakety

Rusko dodalo KLDR výměnou za vojáky protivzdušné rakety a další vojenské technologie, prozradil v televizním vysílání jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Shin Wonsik. Zvláště systémy protivzdušné obrany v Pchjongjangu považuje režim za klíčové kvůli nedávnému shazování jihokorejských letáků drony.

Při ruském útoku na Sumy dva lidé zemřeli, 12 utrpělo zranění, uvedly úřady

Dva lidé zemřeli a dalších 12 bylo zraněno při útocích, které v noci na dnešek podniklo Rusko na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady ve městě. Dnes ráno ukrajinské letectvo varovalo, že na několik regionů míří útočné drony šáhed.

Korunovace krále Karla III. stála britské daňové poplatníky 72 milionů liber

Korunovace krále Karla III., která proběhla v květnu 2023, se stala jednou z nejdiskutovanějších událostí britské monarchie. Zatímco oficiální údaje hovoří o nákladech ve výši 72 milionů liber, republikánské organizace tvrdí, že skutečné výdaje byly mnohem vyšší, a označují celou akci za zbytečný luxus v době ekonomické krize.
Reklama
Reklama