Ruský vojenský soud v Rostově na Donu dnes odsoudil k 19 letům odnětí svobody zajatého ukrajinského vojáka Antona Čerednyka, který podle ruských vyšetřovatelů během tvrdých bojů o Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny zabil civilistu. Napsala to dnes ruská média. Prokuratura žádala pro obžalovaného 17 let ve vězeňském táboře. Obhájce odsouzeného podle agentury AFP uvedl, že se proti rozsudku odvolá.
Podle verdiktu se poddůstojník z jednotky ukrajinské námořní pěchoty dopustil krutého zacházení s civilisty a vraždy spáchané kvůli politické a národnostní nenávisti. Čerednyk podle ruských vyšetřovatelů loni 27. března, kdy byl na hlídce na okraji Rusy obléhaného ukrajinského města, zastavil dva místní obyvatele a nařídil jim ulehnout na zem. Požadoval, aby vyslovili ukrajinskou větu, a svůj požadavek podpořil výstražným výstřelem do vzduchu. Vyšetřovatelé tvrdí, že pak zastřelil Oleksandra Piskunova, který daný výraz nedokázal v ukrajinštině správně vyslovit.
📝🇷🇺#Russia #Россия: Russian military tribunal sentences Ukrainian soldier to 19 years in prison for killing civilians. On the 8th, a Russian military court sentenced a Ukrainian soldier held in Russia to 19 years in prison after being charged with killing civilians in Mariupol,… pic.twitter.com/6ecm5xkNx4
— 🌐World News 24 🌍🌎🌏 (@DailyWorld24) November 8, 2023
Voják u soudu popřel, že by nutil civilisty vyslovovat ukrajinská slova. To si podle něj vymysleli vyšetřovatelé, aby mohli zfalšovat příčiny incidentu a tvrdit, že šlo o národnostní nenávist, napsal ruský zpravodajský server Meduza, působící v lotyšském exilu. Čerednyk se hájil, že vystřelil po muži, protože se choval podezřele a pohnul se tak, že to vypadalo, že sahá po zbrani.
Čerednyk se podle ukrajinských médií stal svého času prvním vojenským zajatcem souzeným v Rusku.
Přístavní město Mariupol u Azovského moře se krátce po vpádu ruských vojsk do sousední země loni 24. února ocitlo v úplném obklíčení, které si podle Ukrajinců vyžádalo životy tisíců civilistů. Nejtragičtější incident představoval nálet z 16. března, kdy ruská bomba zasáhla divadlo v centru Mariupolu, kde se zřejmě ukrývalo asi 1000 lidí. O život přišly podle odhadů stovky osob. Šéf Bílého domu Joe Biden později nazval ruského prezidenta Vladimira Putina válečným zločincem. Rusům se podařilo dobýt poslední baštu ukrajinského odporu v mariupolských ocelárnách Azovstal až v druhé polovině května.
Další dva ukrajinské vojáky dnes odsoudily ruské soudy v ukrajinských okupovaných městech Doněck a Luhansk, upozornila agentura AFP. V Doněcku soud poslal na 20 let za mříže Serhije Dumčyka, kterého shledal vinným z „pokusu o vraždu tří civilistů“ loni v dubnu v Mariupolu. A luhanský soud vyměřil 14 let vězení Romanovi Bondarenkovi, kterého ruské okupační úřady obvinily ze střelby na ženu z granátometu loni v únoru v obci Ščastja.
Rusko v posledních dnech vyneslo několik tvrdých trestů nad zajatými ukrajinskými vojáky, podotkla AFP. V úterý podle ní ruské okupační soudy na východě Ukrajiny mimo jiné poslaly tři zajaté ukrajinské vojáky na 26 let za mříže za „pokus o vraždu“ a „kruté zacházení s civilisty“ v Mariupolu na jaře loňského roku.
Podle ukrajinské veřejnoprávní stanice Suspilne byly v září a v říjnu v takzvané Doněcké lidové republice (DNR) a Luhanské lidové republice (LNR), tedy mezinárodně neuznaných proruských separatistických útvarech na východě Ukrajiny, které se Moskva rozhodla loni anektovat, odsouzeny čtyři desítky ukrajinských vojáků. V listopadu v LNR a DNR padlo osm verdiktů nad ukrajinskými vojáky, píše Suspilne. Jsou tam souzeni podle stejných scénářů – jde buď o vraždy civilistů z důvodu nepřátelství, pokusy o vraždu nebo poškození majetku, napsala stanice. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec tyto soudy označil mimo jiné za nezákonné, porušují podle něj právo na spravedlivý proces.