Pentagon odhaduje, že Rusko dokončilo stažení všech svých sil, které operovaly v okolí Kyjeva a města Černihiv na severu Ukrajiny. Médiím to ve středu večer při pravidelném brífinku sdělil nejmenovaný vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany. USA předpokládají, že Moskva tyto jednotky po zotavení a doplnění výzbroje vyšle znovu na Ukrajinu, kdy by se tak mohlo stát, však není jasné.
Stažení ruských sil z okolí ukrajinské metropole mezitím mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil za „gesto dobré vůle“. Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové ale Rusy přiměla k ústupu ukrajinská armáda. Rusové podle všeho na severu Ukrajiny utrpěli těžké ztráty, ke konci března pak Moskva dala najevo, že se chce soustředit na boje na Donbase.
„Domníváme se, že jsou všichni pryč,“ uvedl zástupce Pentagonu k ruskému ústupu od Kyjeva a dříve asi třistatisícového Černihivu, který byl v jisté fázi prakticky obklíčen a nyní je do značné míry v troskách. Podle Američanů Moskva do regionu vyslala asi 40 vojenských praporů, zatímco v jiných částech Ukrajiny operuje dalších asi 80.
Jednotky stažené ze severní fronty jsou nyní v Bělorusku nebo Rusku, kde dostávají nový materiál a možná i posily, tvrdí Washington. Kdy by tyto síly mohly být vyslány na východ Ukrajiny, jak USA předpokládají, ovšem představitel ministerstva obrany na dnešním brífinku neřekl. Podle deníku The New York Times vojenští analytici uvádějí, že tyto jednotky přišly o řadu vojáků, množství techniky i o vůli bojovat a nebudou v brzké době opět bojeschopné. Činitel Pentagonu sdělil, že USA zatím nepozorují výrazný nárůst počtu ruských vojáků na Donbasu.
Podle agentury Reuters také potvrdil, že do vlasti se brzy vrátí skupina Ukrajinců absolvující v USA výcvik v ovládání amerických dronů Switchblade, které se Američané rozhodli Ukrajincům poskytnout.
Ukrajinská armáda v bojích s ruskými jednotkami efektivně využívá bezpilotní letouny, především turecké drony Bayraktar. Americký Switchblade je proti nim menší a funguje jednorázově. „(Jsou to) malé bezpilotní letouny vystřelované z trubice, které podle expertů dokáží způsobit významné škody. Drony mají čepelovitá křídla, která se rozevřou, jakmile je zařízení vypuštěno,“ vysvětloval v březnu list The Washington Post. Zařízení je podle výrobce schopné samo se k cíli navést a případně jej i sledovat; při nárazu pak exploduje přepravovaná munice.
Omezení bojových aktivit v Kyjevské a také Černihivské oblasti na severu země již dříve avizoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který při poradě s ruskou generalitou zdůraznil, že nastal čas soustředit se na hlavní cíl operace v podobě osvobození Donbasu na jihovýchodě Ukrajiny. Vojenští analytici předpokládají, že v Donbasu se může rozhodnout o osudu celé války na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo 24. února. Ukrajinské úřady vyzvaly obyvatele Doněcké a Luhanské oblasti k evakuaci, protože právě zde očekávají v nejbližších dnech nejtvrdší boje.
Ukrajinský generální štáb dnes večer uvedl, že nepřítel pokračuje v přípravě ofenzívy na východě země s cílem úplně ovládnout území Doněcké a Luhanské oblasti. Rusové přeskupují síly, podnikají průzkumné akce a také se snaží zlepšit taktické postavení jednotlivých jednotek. Hlavní úsilí se soustřeďuje na prolomení obrany ukrajinských vojsk na doněckém směru a nepřítel se také snaží úplně ovládnout Mariupol na břehu Azovského moře. Útoky nepřítele u obcí Popasna, Rubižne či Severodoněck k úspěchu nevedly, naopak při ukrajinském protiútoku ztratili Rusové kontrolu nad osadou Osokorivka, dodalo ukrajinské velení.