Kvůli trvající čínské politice „nulového covidu“ v červenci tamní ekonomika ještě více zpomalila. Množství prodeje zboží a průmyslové výroby nedosáhlo v červenci předpokládané úrovně. Čínská ekonomika se navíc ve druhém čtvrtletí těsně vyhnula propadu. Nepředpokládá se proto, že by letos Čína dosáhla svého cíle zrychlit růst ekonomiky o 5,5 procenta. Informoval o tom server Al Jazeera a The Guardian.
Trvající politika „nulového covidu“ v Číně způsobila zpomalení růstu tamní ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí se tak jen těsně vyhnula propadu. Podle pondělních informací Národního statistického úřadu rovněž prodej zboží v červenci vzrostl oproti loňskému roku o 2,7 procenta a průmyslová výroba o 3,8 procenta. Jedná se o menší růst oproti červnu i odhadům analytiků. Informoval o tom server Al Jazeera.
Nepředpokládá se proto, že by letos Čína dosáhla svého cíle urychlit růst ekonomiky o 5,5 procenta. V červenci se rovněž v Číně zvýšila nezaměstnanost mladých, dosáhla totiž rekordních 19,9 procenta. Mezi dubnem a červnem také hrubý domácí produkt vzrostl o pouhých 0,4 procenta. Důvodem je uvalení tvrdých lockdownů ze strany úřadů na tamní města, a to například včetně finančního a průmyslového centra Šanghaj.
“China’s economy slowed in July as Beijing’s ultra-strict ‘zero COVID’ policies dragged down key metrics ranging from retail sales to industrial output. Retail sales and industrial output grew 2.7 percent and 3.8 percent, respectively.” https://t.co/35zmPZcoUa
— The Fiery Empress (@PeaceisBeing) August 15, 2022
Na rozdíl od jiných států se totiž Čína i nadále nesnaží s koronavirem „žít“, ale pokouší se ho kompletně vymýtit. Proto také například podle serveru Financial Times kontroluje občany pomocí dronů, aby zjistila, zda před vstupem do budovy naskenují svůj kód indikující jejich zdravotní stav. „Risk stagflace v jedné z největších ekonomik světa roste, základ domácí ekonomické obnovy je navíc i nadále nestabilní,“ okomentoval situaci ve svém prohlášení tamní Národní statistický úřad.
Centrální banka Číny ve snaze pomoci ekonomice snížila úrokové sazby
Propad zažívá Čína také na svém trhu s nemovitostmi. Investice do nemovitostí klesly v červenci o 12,3 procenta, tedy nejrychleji za letošní rok. Propad v jejich prodeji se pak vyšplhal na 28,9 procenta. Lidé totiž v současné ekonomické situaci nechtějí utrácet a půjčovat si. Místo toho podle serveru The Guardian naopak i splácejí některé své dluhy dopředu. Centrální banka Číny přitom v pondělí nečekaně snížila úrokové sazby. Snaží se tím upadající ekonomiku probudit.
„Pomoc ze strany Pekingu je příliš slabá, opožděná a neefektivní,“ vyjádřil se pak k situaci pro server Financial Times jeden z hlavních čínských ekonomů Ting Lu. Analytikové rovněž věří, že bude Čína i nadále ekonomiku regulovat pomocí monetární politiky. Nehodlá tak měnit svoji strategii, při které by se soustředila spíše na zvyšování cen. V současnosti jsou pak v Číně zavedené lockdowny v několika tamních městech, například na ostrově Hainan nebo v Urumqi.