O schválení vakcíny proti nemoci Covid-19 z ruských laboratoří se světová veřejnost dozvěděla 11. srpna přímo od prezidenta Vladimira Putina. Jak informuje server CNN, jedním z argumentů pro účinnost séra měla být skutečnost, že ho vyzkoušela i jedna z prezidentových dcer.
Putin tehdy v televizi uvedl, že po každé ze dvou dávek vakcíny Sputnik-V se dceři mírně zvýšila teplota, ale nakonec se jí udělalo dobře. Název Sputnik-V odkazuje k první družici vyslané do vesmíru. Sovětský svaz jejím vypuštěním vyhrál v roce 1957 pomyslný závod se Spojenými státy.
Právě spěch a snaha o dosažení světového prvenství jsou také často zmiňovány jako největší rizika nového séra. V Rusku se vakcína začala používat ještě před dokončením standardní třetí fáze testování. Nyní by měla být do očkovacího programu zahrnuta kromě lékařů také další koronavirem bezprostředně ohrožená skupina, totiž učitelé.
Zájem o očkování je podle informací CNN mezi učiteli zatím malý. I když je očkování dobrovolné, zvedá se proti němu dokonce vlna odporu. Odborová organizace ruských učitelů zveřejnila na internetu protestní petici, která mimo jiné volá po tom, aby se očkování nestalo povinným. Jedna z mluvčích této organizace pro CNN uvedla, že je „obecně známo, že kvalita domácích vakcín je v porovnání se zahraničními horší“. Rychlost, s kterou byla očkovací látka připravena, je podle ní sama o sobě důvodem k obavám. „Vytvořili ji ve spěchu,“ dodala.
Důvěru v očkovací látku nemá podle moskevského starosty Sergeje Sobjanina zhruba polovina Rusů, ještě před dvěma měsíci to však bylo procent devadesát. Podle informací v prestižním lékařském žurnálu The Lancet byly výsledky vakcíny v 1. a 2. fázi klinických testů slibné. Definitivně může o účinnosti vakcíny ale rozhodnout až fáze třetí, uzavírá server CNN.