Podle Rwandské národní banky mají nyní regulovaní poskytovatelé finančních služeb v zemi zakázáno zprostředkovávat transakce související s kryptoměnami. Ve svém dopise z 31. ledna, v němž toto rozhodnutí zdůvodňuje, zmiňuje úřadující guvernérka Soraya Hakuziyaremye neregulovaný status většiny kryptoaktiv. A také to, že uživatelé kvůli tomu nemají „záruky a ochranná opatření spojená s regulovanými finančními službami“. Informovaly o tom servery Bitcoin.com a NewTimes.
Podle Bitcoin.com a NewTimes, uvedla Rwandská národní banka (NBR), že poskytovatelé finančních služeb v zemi mají zakázáno zapojit se do „jakýchkoli činností souvisejících s kryptoměnami, dokud nebude zaveden regulační rámec“. V dopise adresovaném generálním ředitelům a výkonným ředitelům poskytovatelů finančních služeb úřadující guvernérka NBR Soraya Hakuziyaremye naznačila, že zákaz pomůže zajistit „efektivní a spolehlivé finanční služby“.
Rwanda Government Orders Banks to Stop Facilitating Crypto-Related Transactions – Regulation Bitcoin News https://t.co/qNslwOI10z#cryptonews #Bitcoin #Eth #Altcoins #Blockchain #cryptocurrencies #Crypto #Nfts #Nft #NFT News
— Crypto bits (@cryptobits_org) February 14, 2023
Rostoucí zájem Rwandy o kryptoměny
Navzdory varování centrální banky z roku 2018 před aktivitami souvisejícími s kryptoměnami Hakuziyaremye v dopise připustila, že obyvatelé Rwandy nadále obchodují s digitálními aktivy, jako je Bitcoin. Podle dopisu dostupné údaje naznačují, že „od ledna 2020 bylo na rwandském trhu zobchodováno více než tři miliony amerických dolarů“.
Mezitím se Hakuziyaremye ve stejném dopise snažil odůvodnit rozhodnutí centrální banky zakázat poskytovatelům finančních služeb zprostředkovávat transakce související s kryptoměnami.
„Ačkoli jsou aktivity s kryptoaktivy stále omezené, a proto nepředstavují pro finanční a měnový systém Rwandy zásadní rizika, NBR je znepokojena zapojením finančních institucí do kryptoaktivit,“ uvedla Hakuziyaremye.
V dopise z 31. ledna úřadující guvernérka NBR uvádí jako hlavní důvod neregulovaný status většiny kryptoaktiv. A to, že uživatelům ve Rwandě chybí „záruky a ochranná opatření spojená s regulovanými finančními službami“. Dopis také poukazuje na to, jak byli investoři do kryptoměn jinde podvedeni podvodníky. Například Ruja Ignatova z Onecoinu a Gerald Cotten z krypto burzy Quadriga.
Hakuziyaremye se v dopise rovněž snaží upozornit rwandské kryptoinvestory na rozhodnutí, která některé regulační orgány přijaly proti neregulovaným krypto subjektům.
„Například společnost Binance je vyšetřována ve Spojených státech amerických kvůli obvinění z praní špinavých peněz. Stejná společnost byla zakázána úřadem Financial Conduct Authority (FCA) kvůli slabým mechanismům ochrany spotřebitelů a investorů,“ uvedla úřadující guvernérka.