Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pěstují ve speciálních komorách salát, nová studie o stravování ve vesmíru však upozornila, že to není dobrý nápad. Salát je mnohem náchylnější k bakteriálním infekcím než na naší planetě. Astronauti tak mohou po jeho konzumaci onemocnět. Informují o tom Forbes a Space.
Saláty a další plodiny rostou na palubě ISS už tři roky. Nezískávají však živiny z půdy, ale živných roztoků. Této metodě se říká hydroponické pěstování. Astronauti si zeleninou rádi dochucují tortilly.
Něco tak neškodného, jako je salát, však může podle nové studie přerušit mise za miliardy dolarů a ohrozit astronauty na životě. Salát pěstovaný v nulové gravitaci může na palubu ISS či vesmírné lodě zavléct nemoci přenášené potravinami.
— Important thing (@Citrinell) January 30, 2024
Tým z University of Delaware v USA pěstoval salát v podobných podmínkách, jako panují ve vesmíru. Rostliny mají v listech a stoncích póry – něco jako plíce. Pokud se objeví hrozba, například bakterie, tak se v rámci bezpečnosti zavřou.
Tato obrana však nefungovala u bakterií salmonely, napsal magazín Forbes. Rostliny jednoduše nereagovaly na hrozbu, protože nedokázaly spustit biologickou reakci, která by vedla k uzavření těchto průchodů.
Vzdát se salátu? Možná ne
„Skutečnost, že zůstaly póry otevřené, i když jsme jim předkládali stresor, byla skutečně nečekaná,“ přiznal hlavní autor studie publikované v časopise Scientific Reports Noah Totsline. Bakterie nakonec napadla tkáň listů ještě rychleji než na zemi, doplnil server Space.
Jednou z otázek je, co budou lidé ve vesmíru jíst. Astronauti ze společnosti SpaceX již dokázali vyrobit s pomocí 3D tiskárny uzpůsobené k práci s biologickým materiálem poživatelný steak. Nejvíce nadějí se však vkládá do hydroponického pěstování.
Kali Kniel, profesorka na biotechnologickém institutu University of Delaware, však přišla s možným rešerším tohoto problému. K bezpečnějšímu pěstování v kosmu by se podle ní mohla používat sterilizovaná semena.
V poslední době vědci řeší genetické modifikace rostlin, aby snáze odolaly klimatickým změnám. Geneticky upravené rostliny, jejichž póry by zůstaly zavřené, by mohly podle Kniel vyřešit i problém astronautů, kteří nedají na salát dopustit.