Nejlidnatější čínské město Šanghaj bude během devíti dnů ve dvou etapách uzavřeno, zatímco úřady budou provádět testování na covid-19. Píše o tom BBC.
Významné finanční centrum Číny bojuje s novou vlnou infekce již téměř měsíc. Počet případů není podle některých mezinárodních standardů nijak vysoký, Čína však od počátku pandemie uplatňuje silně restriktivní politiku.
Úřady se dosud bránily uzavření města s přibližně 25 miliony obyvatel, aby nedošlo k destabilizaci ekonomiky. Poté, co Šanghaj v sobotu zaznamenala nejvyšší denní počet případů od počátku pandemie, však úřady zřejmě změnily kurz.
Lockdown města proběhne ve dvou fázích, přičemž ve východní části města budou omezení platit od pondělí do 1. dubna a v západní části od 1. do 5. dubna. Veřejná doprava bude zastavena a firmy a továrny musí zastavit provoz nebo pracovat na dálku, uvedly úřady.
Městská správa zveřejnila pokyny na svém účtu WeChat a žádá veřejnost, aby „podpořila, pochopila a spolupracovala s městem při prevenci a kontrole epidemie“.
Jiné lockdowny během pandemie postihly celé čínské provincie, ačkoli lidé mohli v těchto regionech často stále cestovat. Šanghaj je však vzhledem k vysoké hustotě obyvatelstva největším jednotlivým městem, které bylo doposud uzavřeno.
Nezhroutí se ekonomika?
Je to obchodní metropole Číny a podle některých výpočtů největší město v zemi. Nyní je však jednou z nejhůře zasažených oblastí, protože Čína bojuje s novou omikronovou vlnou. Ta vede k nárůstu nových případů. Čínská národní zdravotnická komise v neděli oznámila více než 4 500 nových případů nákazy. Ta se už přenáší komunitně.
Úředníci až dosud tvrdili, že východočínský přístav a finanční centrum musí zůstat v provozu pro dobro ekonomiky. Tentokrát přistoupili ke dvěma etapám, aby se město neochromilo celé.
Miliony obyvatel v jiných čínských městech už zažily lockdowny, často po relativně malém počtu případů covidu.
Výzva pro strategii nulového covidu
Nedávný nárůst případů v Číně, ačkoli je ve srovnání s některými zeměmi malý, je významnou výzvou pro čínskou strategii „zero covid“, tedy nulového výskytu. Tato politika využívá rychlé lockdowny a agresivní omezení k potlačení jakéhokoli ohniska nákazy. Strategie odlišuje Čínu od většiny ostatních zemí, které se snaží s virem žít.
Zvýšená přenosnost a mírnější povaha varianty omikron však vedla k otázkám, zda je současná strategie dlouhodobě udržitelná. Někteří obyvatelé Šanghaje si už dnes stěžují na zdánlivě nekonečné cykly testování. Naznačují, že náklady na nulový výskyt viru se staly příliš vysokými.