Šanghaj mění strategii v boji proti koronavirové pandemii. Tamní úřady oznámily, že zruší lockdown v některých městských oblastech, přestože v tomto hlavním hospodářském centru Číny včerejší den bylo zachyceno 25 000 pozitivních případů infekce covid-19.
Nová taktika v přístupu k viru má ulevit alespoň některým z 25 milionů obyvatel Šanghaje, kteří jsou týdny uvězněni v boji proti největší vlně nemoci covid-19 od začátku pandemie. Situace ve městě je natolik špatná, že hladoví lidé rabují obchody. Těm však docházejí zásoby potravin. Informovala o tom agentura Reuters.
Úřady v čínské Šanghaji oznámily, že v některých oblastech od pondělí zruší přísné uzamčení, přestože se ve městě situace nadále horší. Cílem je ulevit některým z 25 000 obyvatelů hlavního hospodářského centra Číny, kteří zústali po více než tři týdny vězni ve vlastních domovech, píše agentura Reuters.
Nová strategie v přístupu proti pandemii covid-19 rozdělí městské oblasti do tří rizikových kategorií. Podle dostupných informací zůstane 7624 oblastí uzamčeno, 2400 oblastí bude kontrolováno po týdnu bez pozitivních případů a 7565 „oblastí prevence” bude rozvolněno po dvou týdnech bez pozitivních případů.
Každý okres vyhlásí trojici kategorií dle závažnosti situace v každé své oblasti a pro přehled zveřejní seznam.
Lidé v třetí preventivní oblasti se budou moci věnovat běžným záležitostem. Musejí ale dodržovat sociální odstup. V případě nových infekcí se opět mohou ocitnout pod přísným lockdownem.
Lidé rabují prázdné obchody
Představitelé Šanghaje chtějí zmírnit dopady tvrdých opatření, s jejichž pomocí chtěli virus eliminovat na nulu.
Přísné uzamčení Šanghaje podle BBC News vedlo k selhání logistiky a nedostatku potravin. Regály supermarketů zejí prázdnotou. Vládní dodávky nestačí a dodavatelské řetězce zkolabovaly. V Šanghaji tak panuje hlad a nedostatek potravin. Přibývá případů, kdy zoufalí obyvatelé města rabují obchody.
Lidé, kteří nesmějí vyjít z vlastních domovů, jsou odkázáni na nákupy online. Kvůli přetížení však není dostatek oken k dovozu nákupů. Firmy navíc postrádají kurýry.
Situace je natolik zoufalá, že dochází k otravě jídlem. Místní mnohdy sáhnou pro potraviny kamkoliv, také si připravují prošlé jídlo.
Dostatek není ani pitné vody. Většina domácností v Číně spoléhá na balenou vodu. Voda z kohoutku v zemi totiž není pitná a pouhé procento domácností střední třídy používá filtry.
„Myslím si, že vláda přiznává, že nemůže pokračovat v zamykání Šanghaje a zároveň zajistit, aby její občané neumřeli hlady,” okomentoval situaci uživatel na čínské sociální síti Weibo Ruan Yi.