Pouhý den po zrušení celoměstských omezení bylo v Šanghaji opět uzavřeno několik čtvrtí. Přísná čínská strategie „nulového covidu“ i nadále pronásleduje toto finanční centrum Číny. Informuje o tom CNN, CTV News a Reuters.
Šanghaj ve středu zrušila dvouměsíční lockdown a umožnila většině z 25 milionů obyvatel opustit své komunity. Téměř dva miliony lidí však byly stále uzavřeny ve svých domovech v oblastech, které vláda označila za „vysoce rizikové“.
Na čtvrteční tiskové konferenci šanghajští představitelé nicméně uvedli, že ve čtvrtích Jing’an a Pudong bylo zjištěno sedm nových případů covidu. Tím pádem byly čtyři čtvrti urychleně uzavřeny a označeny jako „středně rizikové oblasti“. Jejich obyvatelé budou po dobu 14 dnů uzavřeni ve svých domovech.
Jejich 26 blízkých kontaktů a 106 sekundárních kontaktů bylo podle CNN umístěno do vládní karantény. Podle úředníků bylo testováno více než 470 000 lidí.
Návrat k tvrdému lockdownu je nejnovější připomínkou toho, že navzdory zmírnění omezení bude vládní politika nulového výskytu viru – zahrnující masové testování, rozsáhlou karanténu a nárazové uzavírky – i nadále dominovat každodennímu životu.
Stometrové fronty na testy
Šanghajské podniky a obchody mohly znovu otevřít a metro a autobusy obnovily provoz. Obyvatelé však stále potřebují negativní test, aby mohli do 72 hodin používat veřejnou dopravu a vstupovat na veřejná prostranství.
Pocit radosti a úlevy ze zrušení lockdownu mezi obyvateli se brzy změnil v rostoucí frustraci. Na testovacích místech po celém městě se během středy a čtvrtka tvořily dlouhé fronty.
Podle videí, která obyvatelé zveřejnili na sociálních sítích, se některé táhly stovky metrů v letním vedru a jiné trvaly dlouho do noci. Jedno z testovacích míst vyvěsilo oznámení, které obyvatele varovalo, že čekání může trvat čtyři a půl hodiny.
Šanghajské úřady ve čtvrtek přiznaly a omluvily se za dlouhé čekání s odkazem na nedostatek zdrojů a zařízení. Navzdory tomu, že úřady vybudovaly více než 10 000 testovacích míst a vycvičily tisíce pracovníků, kteří provádějí stěry z krku.
Některá testovací místa nebyla uvedena do provozu, zatímco jiná byla otevřena jen na krátkou dobu během dne a neměla dostatek personálu, uvedli úředníci. Slíbili, že situaci zlepší.
Lidé prchali z obchoďáku
Mnohé obyvatele stále pronásledují obavy z opětovného uzavření. Ve čtvrtek ráno byly natočeny davy lidí prchajících z obchodního centra International Finance Center ve finanční čtvrti Lujiazui poté, co náhle zastavilo vstup a výstup lidí, Podle videí kolujících na sociálních sítích je to běžná praxe na místech, kde byly zjištěny pozitivní případy.
Nákupní centrum později vydalo oznámení, že po provedení úplné dezinfekce bylo ve 12.30 hodin znovu otevřeno. Nepotvrdilo však, zda se na místě vyskytl pozitivní případ covidu.
Špatně zvládnutá opatření v Šanghaji vedla k rozsáhlému nedostatku potravin a nedostupnosti lékařské péče. Mezi obyvateli to vyvolalo vlnu hněvu a frustrace. Čínský vůdce Si Ťin-pching však slíbil, že bude pokračovat v politice „zero covid“. Přestože zbytek světa se učí s virem žít a od pandemie se odpoutat.
Ve čtvrtek Lidový deník – hlásná trouba čínské komunistické strany – na titulní straně prohlásil, že „boj za ochranu Šanghaje dosáhl pod Siovým vedením významných postupných úspěchů“.
„Šanghaj aktivně zkoumá nové mechanismy normalizační prevence a kontroly v metropoli. Urychluje návrat hospodářského a sociálního rozvoje do normálních kolejí,“ uvedl deník.