Finanční a technologické centrum Číny Šanghaj se k dnešnímu dni po dvou měsících tvrdých pandemických opatřeních vrací k normálnímu životu. Kola ekonomiky se opět roztočila. Lidé se vracejí hromadnou dopravou do práce, navštěvují obchody, ale také mají strach z návratu nemoci covid-19, napsala agentura Reuters a stanice BBC.
Čínská Šanghaj s 25 miliony obyvateli k dnešnímu dni zrušila tvrdá pandemická opatření, která na dva měsíce zastavila zdejší život, ekonomiku a vedla k duševním i tržním ztrátám, uvádí agentura Reuters.
Lidé cestují do práce automobily, vlaky a autobusy. Do parků zamířili běžci, bruslaři a pejskaři. Život v Šanghaji se však ještě plně k normálnímu životu nevrátil.
Mnoho firem raději prosazuje postupný návrat zaměstnanců na pracoviště. Stravování v restauracích je stále zakázáno. Obchody sice otevřeno mají, avšak fungovat smějí pouze na 75 procent kapacity. Posilovny se otevřou později.
Před testovacími stanovišti se tvoří velké fronty. Obyvatelé Šanghaje totiž při vstupu do městské veřejné dopravy či některých vnitřních prostor potřebují negativní test na covid-19. Fronty se utvářely rovněž před očkovacími centry.
„Mám pocit, že jsem znovu získal svobodu,” řekl nadšeně student univerzity Hang Meichen. Ochranné obleky u policistů a úředníků u přepážek a rukavice, obličejové štíty a roušky u cestujících však ukazují přetrvávající strach z nemoci covid-19.
Těžký návrat k ekonomické kondici
Zhruba 650 000 lidí stále zůstává izolováno ve svých domovech, upozorňuje server BBC News. Politika „nulového covidu” setrvává v platnosti a nakažení obyvatelé čelí přísné karanténě a riziku, že úřady izolují celou oblast.
Přesto znamená dnešní den pro Šanghaj naději. „Tohle je den, o němž jsme všichni velmi dlouho snili,” oznámil před novináři mluvčí šanghajské vlády Yin Xin.
Analytici se shodují, že obnovení kondice ekonomiky v Šanghaji potrvá. Pandemická opatření přerušila či omezila zdejší výrobu a rozbila dodavatelské řetězce v celé Číně, která je důležitá pro světovou ekonomiku.
Očekává se ekonomický propad pro druhé čtvrtletí letošního roku. Měsíc květen přitom i přes postupné obnovení výroby v závodech platil za nejhorší od únoru v roce 2020. Oživení šanghajské ekonomiky analytici popisují jako pomalý, obtížný proces závislý na dalším vývoji nemoci covid-19.
Situaci nepomůže ani fakt, že nějakou dobu potrvá obnova důvěry spotřebitelů v podniky. Život se však částečně vrátil i do některých supermarketů, v nichž lidé nakupují hlavně potraviny, které nesehnali v uzamčeném městě. Čerstvé ovoce a zeleninu.