Největší čínské město Šanghaj nařídilo většině svých škol, aby výuka probíhala online, neboť počet případů covidu prudce roste. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Podle šanghajského úřadu pro vzdělávání budou od pondělí uzavřeny také školky a střediska péče o děti.
Shanghai schools to go online as Covid spreads in China https://t.co/BxONCgxGvw
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 17, 2022
V prohlášení zveřejněném v sobotu na čínské sociální síti WeChat šanghajský úřad pro vzdělávání oznámil, že většina ročníků základních a středních škol přejde od pondělí na online výuku. Studenti a děti, kteří nemají zajištěnou náhradní péči o děti, mohou požádat o docházku do školy.
V prohlášení se uvádí, že opatření byla zavedena s cílem chránit zdraví učitelů a studentů v souladu se současnými opatřeními pro prevenci koronaviru.
Rozhodnutí znamená, že školy ve finančním centru země budou pro prezenční výuku uzavřeny až do konce pololetí 17. ledna. Potom začínají prázdniny lunárního nového roku.
Někteří čínští uživatelé sociálních médií toto rozhodnutí chválili a souhlasili s tím, že je nejlepší, aby studenti zůstali doma. Jiní si stěžovali na efektivitu online výuky ve vztahu k prezenční výuce a na další zátěž pro pracující rodiče.
Některé školy ve městě již také přerušily osobní vyučování, protože učitelé a zaměstnanci jsou nemocní.
Tlak na nemocnice
Čínské úřady začátkem tohoto měsíce zmírnily omezení po vlně protestů namířených proti čínské strategii nulového výskytu covidu. Zmírnění přísných uzavíracích opatření však vedlo k rostoucím obavám z šíření nemoci v Číně.
Nemocnice a zdravotnická zařízení se dostávají pod stále větší tlak. Po celé zemi jsou zřizována dočasná zdravotnická střediska a zařízení intenzivní péče. V Šanghaji bylo údajně uvolněno dalších 230 000 nemocničních lůžek.
Po opuštění strategie nulového covidu došlo v celé zemi k prudkému nárůstu případů, které si lidé sami nahlásili. V mnoha městech zavládlo děsivé ticho: velké množství lidí se izoluje doma. Buď onemocněli, nebo se snaží nákaze vyhnout, uvádí Celia Hattonová z BBC.
V pátek bylo podle The Guardian v pevninské Číně hlášeno 2286 nových symptomatických infekcí, zatímco ve čtvrtek jich bylo 2157, uvedla v sobotu národní zdravotní komise. Čína přestala ve středu hlásit asymptomatické případy s odvoláním na nedostatečné testování lidí bez příznaků, které ztěžovalo přesné sečtení celkového počtu.
V pátek nebylo hlášeno žádné úmrtí, celkový počet úmrtí zůstává na 5 235.
Existují obavy, že čínská zdravotnická infrastruktura není připravena zvládnout rychlý nárůst počtu pacientů. Zejména proto, že se covid šíří mezi staršími lidmi, z nichž mnozí nejsou plně očkováni.