Pandemická situace v čínské Šanghaji eskaluje. V reakci na nárůst pozitivních případů covidu-19 město zpřísňuje již tak tvrdé restrikce. Všichni infikovaní a jejich blízké kontakty budou umístěni do vládou řízené centralizované karantény. Obyvatelé některých oblastí nejspíše budou nuceni k vystěhování, aby jejich domovy mohly být dezinfikovány. Přitvrzení ukazuje, kam až je Čína schopna v boji proti pandemii zajít. Nakažlivější omikron se ale v zemi nedaří zkrotit, informuje BBC.
Šanghaj přitvrzuje v boji proti pandemii covid-19 ve snaze vir kompletně eliminovat. Tvrdá opatření a izolace města trvá již pátý týden, píše server BBC News. Zpřísnění přichází týden poté, co byly stovky lidí vyhnány ze svých domovů, aby bylo možné dezinfikovat prostory budov.
Lidem údajně přišlo oficiální oznámení, aby si sbalili věci a nechali dveře šatníku a hlavní vstupní dveře otevřeny. Na sociálních sítích kolovaly fotografie dlouhých fron místních se zabalenými zavazadly.
Mezi nová opatření také mají patřit alarmy u vchodů, které infikovaným zabrání v odchodu z prostor.
Místní úřady také uvedly, že všichni infikovaní a blízké kontakty budou umístěni do vládou řízených centralizovaných karanténních center. Propustěni budou až v případě potvrzení negativity.
V nejvíce postižených oblastech hrozí, že lidé opět budou vyhnáni ze svých domovů pro účely dezinfekce vnitřních prostor.
Měla přijít úleva, opatření se však stupňují
Další přitvrzení protipandemických restrikcí dokazuje, kam až je Čína schopna v boji proti covid-19 zajít. Jelikož je však aktuální varianta koronaviru omikron daleko nakažlivější než původní verze, stala se strategie „nulového covidu” neudržitelnou.
Před více než týdnem přitom úřady v Šanghaji oznámily úlevu alespoň některým z jeho 25 000 obyvatel.
Městské oblasti měly být rozděleny do tří rizikových kategorií. Podle dostupných informací mělo 7624 oblastí zůstat uzamčeno, 2400 oblastí kontrolováno po týdnu bez pozitivních případů a 7565 „oblastí prevence” rozvolněno po dvou týdnech bez pozitivních případů.
V Šanghaji zavládl hlad a zoufalí lidé se uchylují k rabování. V obchodech ale kvůli selhání logistiky kvůli lockdownu chybí potraviny.
Šanghaj od začátku března zaznamenala 400 000 pozitivních případů covid-19 a 36 úmrtí. Téměř všichni ze zemřelých údajně byli starší, neočkovaní lidé se standardními zdravotními problémy.