Kalifornská společnost Apple se potýká se zpožděnou výrobou jedné z variant chystaného vlajkového smartphonu iPhone 14 kvůli přísnému uzamčení Číny během nezvládnuté pandemie omikronu. Analytik Ming-Chi Kuo se však domnívá, že má firma situaci pod kontrolou, Informoval o tom server 9to5mac.
Pandemie omikronu v Číně způsobila technologickým gigantům vrásky na čele. Uzavření továren a narušení dodavatelských řetězců firmám zkomplikovalo výrobu produktů od chytrých telefonů až po počítače.
Život v Šanghaji se postupně vrací k normálu. Podle informací deníku The Guardian zaznamenalo město k 15. květnu necelou tisícovku pozitivních případů s nemocí covid-19, a to pouze v karanténních centrech.
Ve finančním a technologickém centru Číny konečně otevřely některé ze supermarketů, obchodů se smíšeným zbožím a lékáren. K životu se vracejí také průmyslové a technologické výrobní závody.
Cupertinská společnost Apple však čelí problémům kvůli příliš pomalému znovuoživení provozu svých továren, píše 9to5mac. Díky tomu má zpoždění ve výrobě chystaného iPhonu 14 Max o tři týdny.
Ztrátu se údajně společnosti nedaří dohnat. S dodavateli ovšem nepřetržitě pracuje na urychlení.
Probuzení do noční můry
Slavný analytik zaměřený na Apple Ming-Chi Kuo si nemyslí, že společnost situaci nezvládne. „Apple nezměnil plánovaný export iPhonu 14. Výroba iPhonu 14 Max běží pozadu, momentálně je však pod kontrolou a dodavatelé mohou pro stihnutí plánu pracovat přesčas,” prozradil analytik. Dodal, že se obává spíše poptávky než nabídky.
Ještě předtím agentura Bloomberg uvedla, že Apple své plány na výrobu iPhonů nezměnil a počítá letos s 220 miliony dodanými kusy, což je o 20 milionů méně, než očekávali analytici a zhruba stejně jako minulý rok.
Začátek letošního roku se technologické společnosti probudily do noční můry. Celkové dodávky smartphonů se propadly o 11 procent, což je nejhorší pokles od začátku pandemie covidu-19.
Dodávky chytrých telefonů do Evropy podle společnosti Canalys poklesly o 10 procent. Na vině je nedostatek čipů kvůli čínským lockdownům. Jako hlavní důvod však firma uváděla stále probíhající válku na Ukrajině, která zasáhla ukrajinský a ruský trh.
Výrobci spotřební elektroniky jsou navíc nuceni zvyšovat platy svým zaměstnancům, aby zabránili jejich odchodu ke konkurenci. Rovněž mezi sebou bojují o úzkou populaci technologických talentů, a to uprostřed zvyšující se inflace, napsal časopis Fortune.
Některé společnosti však volné pozice nezaplňují kvůli rostoucím nákladům na vyšší mzdy stávajících zaměstnanců.