Někteří obyvatelé Šanghaje v lockdownu tvrdí, že jim v souvislosti s drastickými proticovidovými opatřeními dochází jídlo. Informuje o tom BBC.
Obyvatelé jsou uzavřeni ve svých domovech a nesmějí je opustit ani z nezbytných důvodů, jako je například nákup potravin. Úředníci připustili, že se město potýká s „obtížemi“, ale tvrdí, že se to snaží zlepšit.
Ve čtvrtek bylo v největším čínském městě hlášeno téměř 20 000 případů, což je další téměř rekordní počet.
Hněv veřejnosti však podněcují i další drastická opatření – například odebírání dětí rodičům v případě pozitivního testu.
Šanghajští úředníci později reagovali tím, že umožnili rodičům, kteří byli také nakaženi, doprovázet své děti do izolačních center. Podle zprávy agentury Reuters se však stále objevují stížnosti na děti oddělené od rodičů, kteří nebyli pozitivní na covid.
Město ve středu zahájilo další kolo povinného hromadného testování s cílem identifikovat a izolovat všechny případy. Obyvatelé Šanghaje, kteří mají pozitivní test, nemohou být izolováni ve svých domovech, ani když jsou jejich stavy mírné nebo bezpříznakové. Musí jít do povinných karanténních zařízení, která jsou podle kritiků přeplněná a mají nevyhovující podmínky.
Když se před měsícem v Šanghaji poprvé objevil omikron, město umístilo do karantény pouze některé složky. Poté, jak se virus šířil, zavedli úředníci minulý týden dvoustupňový lockdown. Město bylo rozděleno na dvě poloviny a každá z nich měla samostatná opatření. V pondělí byla uzávěra prodloužena na dobu neurčitou, a začala se vztahovat na celé město s 25 miliony obyvatel.
Přísná pravidla znamenají, že většina lidí si musí objednávat jídlo a vodu a čekat na vládní dodávky zeleniny, masa a vajec.
Jsme odříznuti od světa, volají zoufalí občané
Prodloužení lockdownu však zahltilo rozvážkové služby, internetové stránky obchodů s potravinami a dokonce i distribuci vládních zásob. Mnoho doručovatelů se také nachází v uzavřených oblastech, což vede k celkovému snížení doručovací kapacity.
Místní obyvatelé v některých částech města tvrdí, že byli zcela odříznuti od světa.
„Prosím, vyřešte problém s nedostatečnou kapacitou dodávek co nejdříve,“ napsal jeden z uživatelů na sociální síti Weibo v reakci na videozprávu městských úředníků. Jiný člověk napsal, že je to „poprvé v životě, co jsem doopravdy hladověl“.
Obyvatelé vyjádřili i další obavy ohledně zdražování a toho, jak přežívají starší nebo technicky méně zdatní občané.
Zástupci města ve středu přiznali problémy s potravinami a uvedli, že Šanghaj má dostatek zásob rýže, nudlí, obilí, oleje a masa, ale dochází ke zpoždění při jejich distribuci.
„Je pravda, že existují určité potíže se zajištěním dodávek zboží denní potřeby,“ uvedl Liu Min, zástupce ředitele šanghajské městské obchodní komise.
Najdeme řešení, slibuje starosta
Ve čtvrtek místostarosta Šanghaje dodal, že se město pokusí znovu otevřít některé velkoobchodní trhy a obchody s potravinami a umožní většímu počtu zásobovačů opustit uzavřené oblasti. „Přes noc jsme pořádali schůzky, abychom se pokusili najít řešení,“ řekl Chen Tong.
Čína je jednou z posledních zemí, které chtějí stále koronavirus zcela vymýtit. Většina světa se už oproti tomu snaží s virem žít. Země již dříve úspěšně zavedla úplné lockdowny – vydržely je miliony lidí ve městech včetně Si-anu a Wu-chanu -, ale Šanghaj je jejím největším městem a šíření viru je tentokrát mnohem vyšší než u předchozích epidemií.
Uzavření Šanghaje, která je jednou z ekonomických velmocí Číny, rovněž podněcuje obavy z dopadu na čínskou a světovou ekonomiku.