Malebný řecký ostrov Santorini se proměnil v ohnisko strachu poté, co v posledních dnech zaznamenal více než dvě stovky podmořských otřesů. Tamní úřady neváhaly: okamžitě zavřely školy, nařídily evakuace, a dokonce začaly omezovat přístup do nebezpečných oblastí. Místní i turisté se teď divoce rozhodují – opustit svůj dovolenkový ráj, nebo zariskovat a zůstat?
Úřady bijí na poplach
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis promluvil jasně, i když ho zemětřesení zastihlo daleko od domova: „Musíme se vypořádat s velmi intenzivním geologickým jevem,“ pronesl z Bruselu, kde pobýval kvůli evropskému zasedání. „Chci především požádat naše obyvatele ostrova, aby zachovali klid a poslouchali pokyny (úřadu) civilní ochrany.“
Ostrov během víkendu a pondělí zažil zemětřesení, z nichž některá dosáhla síly kolem 4,5 stupně magnituda. Záchvěvy si vynutily zpřísněná opatření i na sousedních ostrovech Amorgos, Anafi a Ios. Všude tam teď musejí děti zůstat doma, záchranáři jsou v permanentní pohotovosti a lidé napjatě sledují každý nový otřes.
People are fleeing the Greek island of Santorini after days of seismic activity have raised fears of an impending earthquake. pic.twitter.com/NWj7i8Xi3v
— DW News (@dwnews) February 4, 2025
Strach narůstá
Ministr civilní ochrany Vasilis Kikilias v Aténách situaci okomentoval jasně: „Tato opatření jsou preventivní a úřady budou i nadále v pohotovosti. Vyzýváme občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní doporučení a minimalizovali tak riziko.“
O jak rizikové dny jde, dosvědčuje i zkušenost Michalise Gerontakise, ředitele Santorinské filharmonie: „Nikdy jsem nic takového a s takovou frekvencí necítil – zemětřesení každých 10 nebo 20 minut. Všichni jsou znepokojeni, i když někteří z nás to skrývají, aby nevyvolali paniku, ale všichni mají obavy.“ Přesto orchestru neubrali na odhodlání: „Včera jsme vyšli ven a hráli jsme. Navzdory zemětřesení filharmonie vystoupila při náboženské příležitosti,“ popsal statečně.
A nebezpečí v kostele? Gerontakise ho považuje za reálné. „Když hrajete, zemětřesení necítíte, ale když jsme byli v kostele, zemětřesení tam bylo. Nikdo nemůže vědět, co se stane. Lidé mohou říkat, co chtějí, ale nemá to žádnou hodnotu. S přírodou se nedá bojovat,“ přiznal.
Záchranáři krotí nervozitu
Na místo už dorazil 26členný tým s jedním psím parťákem. „Přijeli jsme včera večer, 26členný tým záchranářů a jeden záchranářský pes,“ řekl hasičský brigádník Ioannis Billias. Zřídili si základnu hned vedle hlavní nemocnice. Mnoho rodin teď raději nocuje v autech a doufá, že ráno je nepřekvapí větší otřes.
Panika i chladná hlava
Zatímco někteří Santorini urychleně opouštějí, jiní zůstávají. Atmosféru strachu sdílí průvodkyně Nadia Benomar. „Zemětřesení jsme zažili už dříve, ale nikdy nic podobného. Tohle je jiný pocit,“ tvrdí a netají se svým plánem: „Potřebuji na pár dní odjet, než se situace uklidní.“
Jiní ale zachovávají chladnou hlavu. Restauratér Yiannis Fragiadakis se na Santorini vrátil v neděli a o strachu nechce ani slyšet. „Neměl jsem strach. Vím, že se lidé opravdu bojí a odjíždějí, a když jsem přijel do přístavu, bylo tam opravdu rušno, bylo to jako v létě,“ popsal atmosféru. „Mám v plánu zůstat a doufám, že restaurace začne fungovat (na prázdninovou sezónu) za tři týdny.“
Turisté tápou, jestli prchnout
„Včera jsme večeřeli v hotelu a asi desetkrát jsme pocítili mírný třes. Ale o půlnoci jsme pocítili velký, silný otřes, tak jsem se podívala na zprávy, napůl se bojíme a napůl se díváme, jaká je situace,“ říká mladá turistka Soo Jin Kim, která na ostrov přicestovala i Jižní Koreje. Přesto hodlá zůstat. Její rodinná dovolená je prý příliš důležitá na to, aby ji hned balila a mířila do bezpečnějších končin.
Živel se sopečným rodokmenem
Santorini je proslulé nejen svými bílými domky s modrými kupolemi a dechberoucími výhledy, ale také jako pozůstatek jedné z největších sopečných erupcí v historii. Vulkán je stále aktivní, i když se poslední větší výbuch odehrál roku 1950. Přesto seismologové radí nic nepodceňovat.
„Všechny scénáře zůstávají otevřené,“ varuje uznávaný řecký seismolog Gerasimos Papadopoulos. „Počet otřesů se zvýšil, magnituda vzrostla a epicentra se posunula na severovýchod. Přestože se jedná o tektonická zemětřesení, nikoliv sopečná, úroveň rizika se zvýšila.“
A tak se hlavní město ostrova Fira už připravuje na případnou evakuaci. Starosta Nikos Zorzos ale mírní paniku.
„Jsme povinni se připravit. Ale být na něco připraven ještě neznamená, že se to stane,“ prohlásil. „Takže lidé by měli zůstat klidní.“.
Nad modrými vodami Egejského moře teď visí otazník – uklidní se země včas před startem turistické sezóny? Nebo bude Santorini ještě dlouho vibrovat pod náporem otřesů, které ženou lidi k útěku? Zatím zůstává jasné jen to, že bělostné domky na skalnatých útesech možná čeká nelehká zkouška. A spolu s nimi i všechny, kteří se rozhodli na Santorini zůstat.