Cena ropy značky Brent vzrostla v pondělí o 2,4 procenta. Stalo se tak poté, co Saúdská Arábie při setkání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila další snižování její produkce. V červenci ji denně hodlá omezit o milion barelů denně. Navazuje tím na předchozí rozhodnutí z dubna. Informoval o tom server BBC a CNBC.
Členské země OPEC a jejich partneři v neděli při setkání ve Vídni diskutovali o současných klesajících cenách energií. Debatovali o tom, zda mají pokračovat ve snižování produkce ropy. Takový krok by totiž dle nich měl zajistit růst její ceny. Po sedmi hodinách diskuze oznámila podle serveru CNBC nový krok pouze Saúdská Arábie. Od července tak hodlá objem své výroby omezit o milion barelů denně.
Místo současných 10 milionů barelů denně tak bude produkovat pouze devět milionů. „V červenci zavedeme redukci, kterou možná prodloužíme i do dalšího měsíce,“ prohlásili podle serveru CNN Business zástupci Saúdské Arábie. Nejnovějším rozhodnutím se jeden z největších vývozců ropy na světě snaží potýkat se stagnující poptávkou po ropě jak v Evropské unii a Číně, tak Spojených státech amerických.
Oil prices rise as Saudi Arabia pledges output cuts https://t.co/zxXXUJVZ83
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 5, 2023
„Chceme podpořit stabilitu a harmonii trhu s ropou,“ vysvětlila dále Saúdská Arábie. Po jejím oznámení pak v pondělí vzrostly světové ceny ropy. Například hodnota ropy značky Brent povyskočila o 2,4 procenta na 77 dolarů za barel, tedy 1700 korun. Značka West Texas Intermediate se zase zvýšila o 1,5 procenta na 72,8 dolarů za barel, tedy asi 1 600 korun. Otázkou zůstává, jak dlouho podobné navýšení vydrží.
Státy OPEC+ hodlají omezení produkce ropy prodloužit až do roku 2024
Už v dubnu totiž členské státy OPEC a jejich partneři (OPEC+) snížili produkci ropy o 1,66 milionu barelů denně. Takové omezení přidali k tomu oznámenému už v říjnu loňského roku. Tehdy zase uskupení OPEC+ své vývozy zredukovalo o dva miliony barelů denně. Dubnové rozhodnutí ovšem podle serveru BBC způsobilo pouze krátkodobý nárůst cen ropy, nikoli jejich dlouhodobou obnovu. Státy OPEC+ přitom zodpovídají za 40 procent světové produkce ropy.
Další státy spadající pod OPEC+ pak v neděli nové omezení pro letošní rok neoznámily. Jejich zástupci ovšem potvrdili, že plánují snižování produkce ropy i pro rok 2024. Například Rusko i Saúdská Arábie v něm nadále hodlají omezovat svůj vývoz o 500 tisíc barelů denně. „Naším cílem bylo vyvolat napětí. Nechceme, aby lidé zkoušeli předpovídat, co uděláme příště,“ okomentoval situaci saúdský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán.