Saúdská Arábie v sobotu popravila 81 mužů včetně sedmi Jemenců a jednoho Syřana, uvedlo ministerstvo vnitra. Jedná se tak o největší masovou popravu v zemi za poslední desetiletí. Informuje o ní agentura Reuters, BBC, The Guardian a další servery.
Největší poprava v moderní historii království překonala počtem popravených odsouzenců rok 2021, kdy bylo v zemi hlášeno 67 poprav. V roce 2020 to bylo 27. To znamená, že za jeden den bylo popraveno více odsouzenců, než za celý předchozí rok.
Trestné činy, za které byli popravení muži odsouzeni, sahaly od připojení se k militantním skupinám až po „deviantní přesvědčení“, uvedlo ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.
„Tito jednotlivci, celkem 81, byli odsouzeni za různé zločiny včetně vražd nevinných mužů, žen a dětí,“ stojí v prohlášení.
„Zločiny spáchané těmito osobami zahrnují také sliby věrnosti zahraničním teroristickým organizacím, jako je ISIS (Islámský stát), al-Káida a Húsíové,“ dodalo.
Jak popravy probíhaly, ministerstvo neuvedlo.
Mezi muži bylo 37 saúdskoarabských státních příslušníků, kteří byli v jediném případě shledáni vinnými z pokusu o atentát na bezpečnostní důstojníky, policejní stanice a konvoje, dodalo prohlášení.
Otázka lidských práv v Saúdské Arábii
Tato hromadná poprava pravděpodobně vrátí pozornost k stavu lidských práv v Saúdské Arábii. Proběhla totiž v době, kdy se světové mocnosti a celý svět soustředí na ruskou invazi na Ukrajinu.
Od zabití saúdskoarabského novináře Jamala Khashoggiho v roce 2018 jsou lidská práva v Saúdské Arábii stále více pod dohledem organizací na ochranu lidských práv a západních spojenců.
Skupiny na ochranu lidských práv obvinily Saúdskou Arábii z prosazování restriktivních zákonů o politickém a náboženském projevu. Také ji kritizovaly ji za používání trestu smrti, a to i pro obžalované zatčené, když byli nezletilí.
„V saúdské cele smrti jsou vězni svědomí a další zatčení jako děti nebo obvinění z nenásilných zločinů,“ uvedla v prohlášení Soraya Bauwensová, zástupkyně ředitele charitativní organizace Reprieve proti trestu smrti. „Bojíme se o každého z nich po tomto brutálním projevu beztrestnosti,“ dodala.
Saúdská Arábie popírá obvinění z porušování lidských práv a tvrdí, že svými zákony chrání svou národní bezpečnost.
Státní tisková agentura SPA uvedla, že obviněným bylo poskytnuto právo na obhájce a během soudního procesu jim byla zaručena jejich plná práva podle saúdského práva.
Království popravilo podle zpráv státních médií 63 lidí za jeden den v roce 1980, rok poté, co ozbrojenci obsadili Velkou mešitu v Mekce. V roce 2016 bylo během jednoho dne popraveno celkem 47 lidí, včetně prominentního šíitského muslimského duchovního Nimra al-Nimra.