Saúdská Arábie propustila vězně, který byl ve svých třinácti letech zatčen pro podezření z účasti na protivládních protestech a hrozil mu trest smrti. Píše o tom BBC, CNN a další servery.
Murtadžu Kureirise chtěli původně popravit, nakonec jej odsoudili na dvanáct let. V roce 2014 jej zadrželi, mimo jiné kvůli údajné účasti na demonstracích během arabského jara v roce 2011. To mu bylo deset let, zadrželi jej ve třinácti. Proto byl považován za nejmladšího saúdského vězně, který byl zadržen za účast na politických protestech.
Saudis free youngest prisoner who faced execution https://t.co/GAOGCyRJul
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 24, 2022
Video ho zachytilo na protestním shromáždění s dalšími dětmi na kolech ve Východní provincii Saúdské Arábie, která je domovem šíitské muslimské menšiny v království, k níž patří.
Saúdští šíité si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v zemi, kde převažují sunnitští muslimové. Podle nich se s nimi zachází jako s občany druhé kategorie. Povstání v celém arabském světě jim dodalo odvahu a oni vyšli do ulic, aby protestovali proti saúdským úřadům.
Nepokoje byly potlačeny bezpečnostními složkami. Řada účastníků tehdejších i následných protestů skončila ve vězení a desítky z nich na popravišti.
Podle skupin pro lidská práva byl Murtadža Kureiris několik let zadržován, aniž by byl obviněn.
Jeho fotografie před a po zatčení vypovídají o jeho příběhu – při prvním zatčení byl ještě dítětem, nyní je z něj zarostlý mladý muž.
Hrozilo mu ukřižování
Když konečně stanul před soudem, byl obviněn z příslušnosti k extremistické teroristické skupině. Byl obviněn z toho, že doprovázel svého staršího bratra, který údajně házel na policejní stanici benzinové bomby. Prokurátoři požadovali trest smrti. Aktivisté varovali, že mu může hrozit i ukřižování.
Jako důkaz bylo předloženo přiznání, ačkoli Kureiris tvrdil, že bylo získáno mučením.
Případ tak mladého obviněného vzbudil mezinárodní pozornost, což možná přispělo k tomu, že nakonec dostal trest odnětí svobody, nikoli trest smrti. Původní trest 12 let byl následně snížen na 8 let. Po odpykání trestu tak byl propuštěn na svobodu.
Aktivisté za lidská práva uvítali rozhodnutí o jeho propuštění, ale vyjádřili politování nad pravděpodobnou fyzickou a psychickou zátěží, kterou mu vazba způsobila. Po většinu času se podle nich obával popravy.
V roce 2020 byl v Saúdské Arábii vydán královský dekret, který zrušil trest smrti za trestné činy spáchané v době, kdy byl obviněný nezletilý. Skupiny na ochranu lidských práv však od té doby vyjádřily obavy, že by se to v praxi nemuselo dodržovat.