Německý kancléř Olaf Scholz dnes zopakoval, že nehodlá dodat Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus ani jí dovolit útočit na ruské území zbraněmi, které už Německo dodalo. V prohlášení ve Spolkovém sněmu to označil za rozumnou strategii. Scholz dlouhodobě čelí tlaku opozice, vlastního koaličního partnera i zahraničních partnerů, aby s dodávkou taurusů souhlasil. Ukrajina se ruské agresi brání už téměř tři roky.
„Nemusíme dělat vše, co se po nás požaduje,“ prohlásil Scholz v projevu na úvod zasedání, na kterém čelí dotazům poslanců. To, že odmítá dodat taurusy i udělit povolení k útokům německými zbraněmi na ruské území, označil za „rozumnou strategii“.
🇩🇪❗️ After his trip to Kiev, Scholz said that he would not allow strikes deep into Russian territory and would not supply Taurus missiles.
— Rapid Response News (@RapidRespNews) December 4, 2024
Scholz also told the Bundestag that sending German troops to Ukraine was ruled out. pic.twitter.com/dIrVXbpCej
Scholz také uvedl, že udělá vše pro to, aby válka na Ukrajině dál neeskalovala. „Je třeba zachovat chladnou hlavu,“ řekl. Německý kancléř byl v pondělí na návštěvě v Kyjevě, kde zdůraznil, že „Ukrajina se může na Německo spolehnout“.
Německý kancléř čelí sílícímu tlaku, aby Ukrajině poskytl taurusy a povolil jejich použití i proti cílům na ruském území. Dodávky požaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Použití amerických raket proti vojenským cílům na ruském území nedávno Kyjevu povolil končící americký prezident Joe Biden, podle médií tak učinily i Británie a Francie. Rakety Taurus mají dosah až 500 kilometrů, což by ukrajinským silám umožnilo likvidovat i vzdálené ruské objekty. Zaútočit by tak teoreticky mohly i na Moskvu.
Pro dodávky taurusů se vyslovilo i několik německých stran: opoziční konzervativní unie CDU/CSU, donedávna vládní FDP i Zelení, kteří tvoří po listopadovém krachu tříčlenné koaliční vlády s Scholzovými sociálními demokraty (SPD) menšinovou vládu. Předseda CDU a kandidát CDU/CSU na kancléře Friedrich Merz v říjnu uvedl, že by se měla zrušit omezení dostřelu dodaných zbraní, „pokud válečný teror proti civilnímu obyvatelstvu nepřestane do 24 hodin“. „Pokud to nepostačí, dodá Německo střely Taurus, aby zničily logistické trasy ruské armády,“ dodal. Scholz v sobotu Merze kritizoval, že svým výrokem prakticky dal ultimátum jaderné mocnosti. Merz to ale v pondělí odmítl a řekl, že kancléř jeho slova překroutil a on chce dát Ukrajině jen možnosti, aby mohla ovlivnit vývoj války, a to „ve smyslu příměří“.
Německá média v reakci na přestřelku mezi Scholzem a Merzem píší, že se Ukrajina definitivně stala jedním z hlavních témat kampaně před předčasnými parlamentními volbami v Německu, které se budou pravděpodobně konat 23. února.