Americká Komise pro cenné papíry (SEC) minulý měsíc požádala Coinbase, aby zastavila obchodování se všemi kryptoměnami kromě bitcoinu. Mělo se tak stát těsně před žalobou na největší americkou krypto burzu. Informovaly o tom server Decrypt a agentura Reuters.
„Sdělili nám, že podle nich je každé aktivum kromě bitcoinu cenným papírem,“ uvedl generální ředitel Coinbase. „A my jsme se zeptali, jak k tomuto závěru dospěli, protože to není náš výklad zákona. A oni řekli, že nám to nebudou vysvětlovat, přičemž musíme vyřadit z obchodování všechna aktiva kromě bitcoinu.“
JUST IN – The SEC told Coinbase “you need to delist every asset other than bitcoin.”
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) July 31, 2023
“We believe every asset other than #bitcoin is a security.” pic.twitter.com/wlG6J6qew1
V červnové žalobě SEC obvinila společnost Coinbase z nelegální činnosti, protože se nezaregistrovala jako burza. Regulátor rovněž tvrdil, že služba burzy pro staking nabízela nejméně 13 kryptoaktiv, která měla být registrována jako cenné papíry. Mezi ty patří tokeny jako Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC) a The Sandbox (SAND).
SEC versus kryptoměny
Kromě toho SEC v červnu zažalovala burzu Binance za to, že nabízela neregistrované cenné papíry a umožnila americkým investorům přístup na své globální internetové stránky Binance.com. Regulátor rovněž tvrdil, že generální ředitel Binance Changpeng Zhao a tato krypto burza zneužívali a směšovali finanční prostředky zákazníků.
Podle Armstronga, pokud by Coinbase žádosti vyhověla, vytvořila by precedens a mohla by vést k tomu, že by regulátor zasáhl proti většině amerických kryptopodniků fungujících za podobných podmínek.
„V tu chvíli jsme opravdu neměli na výběr, vyřazení všech aktiv kromě bitcoinu, což mimochodem zákon neříká, by v podstatě znamenalo konec kryptoprůmyslu v USA,“ řekl Armstrong. „Díky tomu byla volba tak trochu snadná [. . .] pojďme k soudu a zjistěme, co říká soud.“ Napsal o tom Decrypt s odvoláním na Financial Times.
Jak uvádí Reuters, regulátor zažaloval Binance v červnu. Přičemž oba civilní případy jsou součástí snahy předsedy SEC Garyho Genslera o prosazení jurisdikce nad kryptoprůmyslem.
Gensler označil kryptografický průmysl za „divoký západ“, který podkopává důvěru investorů v americké kapitálové trhy. Kryptoměnové společnosti tvrdí, že pravidla SEC jsou nejasná a že agentura přehání, když se je snaží regulovat.