Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns v úterý varoval, že Ukrajinu čeká mimořádně obtížný rok bojů proti Rusku. Ukončení americké pomoci přitom označil za historickou chybu, jež by mohla zvýšit agresivitu Číny vůči Tchaj-wanu. Informují o tom Reuters a Arab News.
„Letošní rok bude pravděpodobně pro Ukrajinu na bojišti náročný. Pokud Spojené státy v tomto klíčovém okamžiku ustoupí a přeruší pomoc Ukrajině, dopustí se historické chyby velkých rozměrů,“ uvedl podle agentury Reuters v tiskové zprávě Burns.
Bývalý americký velvyslanec v Moskvě poukázal na to, že zamrzlý konflikt už začíná narušovat moc ruského prezidenta Vladimira Putina. Navíc se ukázalo, že mnoho lidí z řad ruské veřejnosti podporuje konec války na Ukrajině.
Kyiv faces tough battle this year, US aid flows vital: CIA chief. https://t.co/tIlR3liukC pic.twitter.com/jkPMtrRmhk
— Arab News (@arabnews) January 31, 2024
Možný vyzyvatel Putina ve volbách Boris Naděždin, bez ohledu na mizivé šance zvítězit, uspěl, když získal přes 200 tisíc podpisů. Z nich vybral přes 100 tisíc „dokonalých“ podpisů k odevzdání volební komisi. Naděždin je proti válce na Ukrajině.
Ruská politička Jekaterina Duncov předložila volební komisi dokumenty potřebné k registraci do prezidentských voleb koncem loňského roku. I bývalá novinářka, jež posbírala přes 100 tisíc podpisů, prosazovala mír. Komise ji ale registraci neumožnila.
Burns upozornil na rozpory v americkém Kongresu. Demokraté podporují financování Ukrajiny spolu s některými republikány. Jiní republikáni ji ale podmiňují změnou v imigrační politice USA, napsal web Arab News.
Čína všechno vidí
Řada vojenských expertů a analytiků včetně těch českých upozorňuje na důležitost samostatnosti Evropy v podpoře Ukrajiny. Členské státy mají ve čtvrtek stvrdit své odhodlání napadenou zemi podporovat na blížícím se summitu v Bruselu.
Burns ovšem varoval, že oslabení americké pomoci by mohlo vést k agresivnějšímu postoji Číny vůči Tchaj-wanu. Jeho vyjádření koresponduje se slovy šéfa NATO Jense Stoltenberga, podle něhož by mohlo případné ruské vítězství na Ukrajině motivovat Čínu k invazi.
Pro magazín Foreign Affairs šéf CIA naznačil, že Ukrajinci nepotřebují vytlačit Rusko ze svého území, aby zvítězili. Úkolem Ukrajiny je podle něj oslabit Putinovu aroganci a zvýšit náklady Ruska na pokračování konfliktu.
Ukrajina může zvýšit Rusku náklady na válku údery hlouběji za frontovými liniemi, zejména na anektovaná území. K tomu Kyjev potřebuje střely dlouhého doletu například do raketometu HIMARS, které mu však Bílý dům odmítl poskytnout.
Dnes Ukrajina od Američanů obdrží novou střelu s doletem až 150 kilometrů. Vyrobila ji společnost Boeing. Ukrajina bude první zemí, jež tuto bombu použije v boji. Získává díky ní mnohem více možností, kam udeřit.