Ředitel FBI uvedl, že covid-19 s největší pravděpodobností pochází z laboratoře kontrolované čínskou vládou. Čína se podle něj tento fakt snaží zamaskovat. Řekl to den poté, co americký velvyslanec v Číně na komunistickou zemi naléhal, aby byla ohledně původu viru upřímnější. Ten je i po třech letech nejasný. Informují o tom Fox News a BBC News.
„FBI už nějakou dobu hodnotí, že původ pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní incident,“ sdělil televizi Fox News šéf FBI Christopher Wray. Jedná se o první oficiální prohlášení úřadu o původu nemoci covid-19. V roce 2021 ale zveřejnil zprávu s „mírnou jistotou“, v níž došel ke stejnému závěru.
BREAKING: FBI director says COVID pandemic ‚most likely‘ originated from Chinese lab https://t.co/36CjcRhdR7
— Fox News (@FoxNews) February 28, 2023
Čína únik z laboratoře ve Wu-chanu opakovaně popřela a obvinění označila za pomlouvačné. Wray si však myslí, že Peking dělá vše pro zmaření snah o určení skutečného zdroje pandemie, která před třemi lety změnila svět k nepoznání. „A to je nešťastné pro všechny“, řekl Wray.
Slova šéfa FBI přišla den poté, co americký velvyslanec v Číně na komunistický stát apeloval, aby byl v této problematice upřímný. Čínské ministerstvo zahraničí se bránilo s tím, že covid-19 je tématem vědeckým, které by se nemělo politizovat. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning americké vyšetřovatele vyzvala k zastavení očerňování Číny.
Jistě nevědí nic
Americké ministerstvo energeticky podle nedělních zpráv vyhodnotilo s „mírnou jistotou“ covid-19 jako laboratorní únik. Vědci však již dříve ve svých studiích uváděli, že vir přeskočil na člověka ze zvířete na trhu s mořskými plody a divokou zvěří ve Wu-chanu. Panovaly zde špatné hygienické podmínky ideální k šíření nemocí.
Stanice BBC News však upozornila, že tržnice leží pouze 40 minut od Wuchanského institutu virologie, přední světové virové laboratoře, v níž experti koronaviry zkoumali. Světové zdravotnická organizace (WHO) nejprve označovala laboratorní únik po kritizovaném vyšetřování za vysoce nepravděpodobný.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ale po dalším šetření řekl: „Všechny hypotézy zůstávají otevřené a vyžadují další studium.“ Neshody mezi politiky i vládními agenturami potvrdil i mluvčí Pentagonu John Kirby. „Ještě tam nejsme“, přiznal Kirby. „Jakmile budeme něco ke sdělení americkému lidu a Kongresu mít, uděláme to.“