Šéf Mezinárodní energetické agentury (IEA) varoval před nárůstem cen energií během topné sezóny kvůli zrychlující čínské ekonomice a tužší zimě. Rusko by navíc mohlo podle něj omezit dodávky plynu do Evropy. Situaci srovnal s loňskou zimou, během které však pomohly snížit účty vysoké teploty. Informují o tom The Guardian a BBC News.
Již dříve někteří odborníci po úspěšném zvládnutí loňské zimy varovali, že alespoň pro letošní rok nemáme vyhráno. Šéf IEA Fatih Birol podle deníku The Guardian upozornil, že letos mohou ceny energií opět dramaticky růst.
Řekl, že nemůže vyloučit scénář srovnatelný s loňským rokem. Čínská ekonomika totiž prochází oživením, což zvyšuje šance, že začne komunistický stát nakupovat energie od dodavatelů důležitých pro evropské odběratele.
International Energy Agency warns of higher bills this winter https://t.co/BNBScFeFph
— Guardian news (@guardiannews) July 3, 2023
To by vedlo k dalšímu tlaku na růst cen zemního plynu a spotřebitelé by to pocítili na svých účtech. Situaci může podle Birola zkomplikovat i větší zima během topné sezóny. To by vedlo k větší spotřebě zemního plynu a tlaku na zásobníky.
Birol připomněl, že evropské státy udělaly chybu, když se příliš spoléhaly na dodávky ruského zemního plynu. Nyní se snaží kontinent dovážet plyn odjinud a urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.
Výpadky proudu jako součást hry
Tyto procesy však nejsou dostatečně rychlé. Birol vyjádřil obavy z toho, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne omezit dodávky zemního plynu do Evropy s tím, že nevyloučil „výpadky proudu“ jako „součást hry“.
Minulý týden navíc generální ředitel energetické společnosti Centrica Chris O’Shea vysvětlil, že ceny za energie zůstanou v dohledné době vysoké, neboť velkoobchodní ceny zůstávají nadsazené.
Birol podle televize BBC apeloval, aby evropské vlády zejména v zimě prosazovaly úsporná opatření tak jako minulý rok, kdy zastropovaly cen plynu. Snížit spotřebu bychom ale měli i kvůli udržitelnosti.
Podle šéfa IEA nebudeme díky snížení spotřeby potřebovat nová ložiska. On již dříve kritizoval britskou vládu za nové kolo udělování licencí pro těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři, které mělo posílit energetickou stabilitu.
Ceny plynu vystřelily vzhůru po vpadnutí ruských vojsk na Ukrajinu. Díky teplé zimě a nízké poptávce však zase klesly na předválečnou úroveň. Jenomže v posledních měsících její ceny zase rostly. V červnu vyskočily o 40 procent právě kvůli obavám z letošní zimy.