Šéf jihokorejské Prezidentské bezpečnostní služby (PSS) Pak Čchong-čun dnes rezignoval. Jeho demisi už přijal úřadující prezident Čche Sang-mok, informovala agentura Reuters. Policie mezitím plánuje druhý pokus o zatčení prezidenta Jun Sok-jola, při kterém nasadí asi tisícovku policistů, uvedla agentura Jonhap.
Na šéfa PSS vyvíjela tlak opozice kvůli tomu, že příslušníci této rozsáhlé prezidentské ochranky minulý pátek zabránili Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) vstupu do rezidence, kde pobývá prezident Jun. Vyšetřovatelé CIO, kteří požádali o vydání zatykače, chtěli Juna zadržet a vyslechnout kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva.
#UPDATE South Korea's presidential security chief, who has been leading guards protecting impeached President Yoon Suk Yeol, resigned on Friday, the country's interim leader's office said.
— AFP News Agency (@AFP) January 10, 2025
"It is true," an official from the acting president's office said when asked about the… pic.twitter.com/wLLvXdNpjd
Pak v této souvislosti čelí obviněním z maření úředních povinností, ukrývání pachatele a zneužití pravomoci. Dnes se kvůli tomu dostaví na policii, která ho vyslechne, dodal Jonhap. Jedná se o třetí předvolání, předchozí dvě Pak ignoroval. Kdyby se k výslechu nedostavil ani potřetí, policie by jej zatkla.
Prezident Jun se odmítá CIO podvolit proto, že úřad podle něj nemůže zatykač vymáhat a vyšetřovat obvinění ze vzpoury, kterému čelí. Nesouhlasí také s tím, že zatykač vydal Západní okresní soud v Soulu a ne Ústřední okresní soud, do jehož jurisdikce protikorupční úřad spadá, napsal web The Korea Times.
Patovou situaci se dnes snažil vyřešit i Čche. Ten strany v parlamentu podle Jonhapu vyzval, aby společně připravily zákon, který by zřídil úřad zvláštního žalobce pro vyšetřování Junova provinění. Nezávislé šetření by mohlo situaci vyřešit, dodal podle agentury AP úřadující prezident.
Národní úřad pro vyšetřování (NOI) v mezičase svolal policejní velitele ze Soulu a jeho okolí, aby naplánovali druhý pokus o Junovo zatčení. Do akce by mohli povolat až 1000 policistů, upozornil Jonhap. Prezident Jun se stále ukrývá ve své rezidenci, před kterou PSS nechala začátkem týdne postavit autobusy a areál obehnat ostnatým drátem, dodala AP.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla 3. prosince, když prezident Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a kvůli údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas ústavní soud. Vyšetřovatelé chtějí prezidenta vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury. To patří mezi jedno z mála obvinění, na něž se v případě jihokorejského prezidenta nevztahuje imunita.