Pákistán čelí „monzunu na steroidech,“ prohlásil generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres. Ve svém video projevu vyzval celý svět, aby postižené zemi pomohl. Záplavy v Pákistánu si vyžádaly 1136 obětí, přičemž zasáhly třetinu země. Jihoasijský stát patří mezi nejzranitelnější „desítku“ vůči klimatické změně, píší BBC a The Guardian.
Generální tajemník OSN António Guterres označil masivní záplavy v Pákistánu, které zatopily čtvrtinu jihoasijské země, za „monzun na steroidech“. Požádal celý svět, aby Pákistánu přišel na pomoc, napsal server stanice BBC.
Apeloval na vybrání 160 milionů dolarů pro Pákistán. Cílem je poskytnout asi 5,2 milionu dolarů na jídlo, vodu, hygienu, nouzové vzdělávání a zdravotní péči. Mezinárodní měnový fond v pondělí oznámil, že Pákistánu schválil půjčku ve výši 1,2, miliardy dolarů.
Pakistan floods are „a monsoon on steroids“, warns UN chief https://t.co/PUo2tIDDA8
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 30, 2022
Záplavy v zemi od června zabily 1136 lidí. Voda zaplavila silnice, domy, úrodu a mosty. „Vesnice za vesnicí byla vyhlazena. Miliony domů zničeny,“ řekl v neděli po přeletu nad územím vrtulníkem premiér Šáhbáz Šaríf.
Podle úřadů povodně zasáhly více než 33 milionů Pákistánců, což se rovná každému sedmému člověku v zemi. Lidé přišli o domovy nebo je voda odříznula od příbuzných, k nimž se nemohou dostat.
Kritická situace nastala v údolí Svát. Voda smetla mosty a silnice. Tisícům lidí úřady nařídily evakuaci. Vrtulníky se stále snaží dostat k uvězněným osobám.
Deník The Guardian napsal, že na jedné z dálnic uklouzl na vodě autobus. Záchranné týmy aktuálně pracují na vyproštění cestujících, podle úřadů nikdo nezemřel.
Náměsíčné lidstvo
Pákistánská ministryně pro změnu klimatu Sherry Rehman popsala situaci jako „klimatickou humanitární katastrofu epických rozměrů“.
Záplavy podle odhadů způsobily škody nejméně za 10 miliard dolarů. Zničily úrodu, díky čemuž rostou ceny potravin v zemi i jejich nedostatek.
Letošní záplavy v Pákistánu jsou srovnatelné s těmi z roku 2010. Během nich zahynulo více než 2000 lidí.
Guterres označil Pákistán za hotspot klimatické krize. Podle jeho slov je zde 15krát vyšší pravděpodobnost úmrtnosti na klimatické dopady.
Pákistán produkuje pouze procento globálních skleníkových emisí. Řadí se však mezi 10 zemí nejvíce zranitelných klimatickou krizí.
Aktuální záplavy zavinilo více faktorů. Oteplování způsobené klimatickou změnou zvyšuje riziko extrémních srážek.
„Přestaňme náměsíčně kráčet ke zničení naší planety změnou klimatu,“ hovořil Guterres ke světu prostřednictvím videa. „Dnes je to Pákistán, zítra to může být vaše země.“