V sobotu šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos opět varoval, že západní sankce mohou vést k dopadu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi. Vyzval přitom ke zrušení těchto sankcí. Americká agentura NASA mezitím hledá způsoby, jak stanici udržet na oběžné dráze bez pomoci Ruska. Výzkumný objekt i přesto v roce 2031 skončí na dně Tichého oceánu. Informoval o tom server ScienceAlert.
Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v neděli opět pohrozil, že sankce Západu vůči Rusku mohou vést ke zřícení ISS na Zemi. Podle webu ScienceAlert nenaráží pouze na sankce za invazi na Ukrajinu.
Rogozin připomněl, že kosmická raketa Sojuz, která do ruského segmentu ISS dopravuje posádku a zásoby, byla postihnuta sankcemi ze strany USA v roce 2021 a EU a Kanady od roku 2022.
Roskosmos se požadoval o zrušení „nezákonných sankcí“ u agentury NASA, ESA a CSA.
ISS je rozdělena na americký a ruský segment. Američané se starají o podporu života na stanici a dodávky energie, Rusové o její pohon s pomocí motorů kosmických lodí. Pokud by spolupráce skončila a došlo k rozdělení stanice, mezinárodní část by měla problémy s pohonem a ruská část zase s nedostatkem energie.
Ruské motory udržují ISS na stabilní oběžné dráze, ale také díky nim muže manévrovat před kosmickým odpadem.
Rogozin na Telegramu napsal, že bez ruského segmentu 500tunová konstrukce spadne do moře, případně na pevninu. Poukázal na to, že je nepravděpodobné, že spadne do Ruska. „Ale obyvatelé ostatních zemí, zejména zemí řízených válečnými psy, by se měli nad cenou sankcí vůči Roskosmosu zamyslet,” domnívá se Rogozin.
Na Zemi skončí tak jako tak
NASA podle deníku The Guardian zkoumá možnosti, jak stanici udržet v chodu i bez Ruské části. Přestože zatím nic nenasvědčuje tomu, že Rusko opravdu spolupráci ve vesmíru s dalšími zeměmi utne, podle šéfky programu pro lety NASA Kathy Luaders muže své motory stanici propůjčit loď Cygnus společnosti Northrop Grumman.
Také zmínila společnost SpaceX. Její šéf Elon Musk přitom nepřímo pomocnou ruku nabídl na Twitteru. V reakci na řečnickou otázku Rogozina, kdo by ISS zachránil před pádem na Zemi, zveřejnil logo své firmy.
ISS však na Zemi dopadne tak jako tak. NASA rozhodla, že provoz stanice bude v roce 2031 ukončen. Její konstrukce dopadne na nejvzdálenější místo od pevniny v oblasti Tichého oceánu, na takzvaný vesmírný hřbitov či bod Nemo.