Mezi členskými státy Evropské unie se dosud nepodařilo najít dostatečnou podporu uvalení embarga nebo represivního cla na dovoz ruské ropy a plynu, řekl dle německého listu Die Welt šéf diplomacie EU Josep Borrell. V pondělí o tom informovala agentura Reuters a další servery.
„Abychom vyvinuli tlak na Putina a přivedli ho k vyjednávacímu stolu, bylo by zapotřebí zastavit dovoz ropy a zemního plynu nebo zavést sankční cla,“ uvedl Borrell. „V tuto chvíli nemáme k této otázce v rámci Evropské unie jednotný postoj,“ poznamenal v rozhovoru pro deník Welt a další evropská média.
Vývoz ropy pro Kreml představuje hlavní zdroj zahraniční měny. Mnozí v EU tak volali po ukončení plateb za ropu, neboť se jedná o nepřímé financování války na Ukrajině, kterou Rusko nazývá „zvláštní vojenskou operací“, připomněla agentura Reuters.
Některé země EU prosazují šestý sankční balíček. Brusel pak v rámci příprav na další opatření vyhodnocuje případné dopady úplného zákazu importu ruské ropy.
Rusko je podle údajů statistického úřadu bloku Eurostat největším dodavatelem ropy do Evropy. V roce 2020 pocházela čtvrtina importované ropy právě z největšího státu světa.
Proti plošnému zákazu importu energetických surovin je momentálně stále řada států
Některé země EU jsou rezolutně proti embargu. Německo a Rakousko, které získávají velkou část zemního plynu z Ruska, se důrazně vyslovily proti zastavení dodávek ropy a plynu, dokud nenajdou dostatečné alternativní zdroje dodávek.
Kategoricky zákaz dovozu odmítlo Maďarsko. Nedávno znovuzvolený premiér Viktor Orbán nedávno prohlásil, že bude blokovat jakoukoli formu embarga na energetické suroviny, upozornil server Politico.
„Některé členské státy daly velmi jasně najevo, že by nepodpořily embargo nebo represivní clo na ruskou ropu nebo plyn,“ uvedl španělský politik. „Finální návrh na zákaz dovozu těchto surovin proto ještě není na stole,“ informoval Borrell.
Téma se podle něj bude znovu projednávat na příštím summitu EU, který nicméně proběhne až za pět týdnů, 30. a 31. května. Do té doby bude diskuse pokračovat, doplnil šéf unijní diplomacie.
Všechny státy EU pracují na snížení své závislosti na ruské ropě a plynu, řekl Borrell. Zároveň podle svých slov věří, že blok bude nakonec schopen svou závislost snížit. „V určitém okamžiku se to stane. Rusko bolestivě pocítí, že přichází o příjmy z obchodu s ropou a plynem,“ uzavřel.