Ticho protíná tichý šum. Ten postupně sílí až do chvíle, kdy se ozve velmi silná rána. Jde o popis nahrávky pořízené Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA), o níž se odborníci domnívají, že zachycuje implozi ponorky Titan. Ta se před dvěma lety stala rakví pětičlenné posádky, která mířila k vraku Titaniku. Upozorňují na to NBC a The Guardian.
Zkáza Titaniku patří k nejtragičtějším a nejslavnějším katastrofám 20. století. Parník se potopil hned během své první plavby po nárazu do ledovce 15. dubna 1912. Smrt v ledových vodách Atlantického oceánu našlo přes 1 500 lidí z řad cestujících a posádky. Tragický příběh lodi se stal inspirací v Hollywoodu, předmětem bádání vědců a terčem zájmu nadšenců. Mezi nimi byla i pětičlenná posádka ponorky Titan společnosti OcenGate, která však následovala tragický osud slavného parníku.
The #TitanMBI releases the suspected acoustic signature of the Titan submersible implosion. Audio recording courtesy of NOAA/NPS Ocean Noise Reference Station Network) https://t.co/h3ySH0PhiA pic.twitter.com/dXC7C1hy4y
— USCG MaritimeCommons (@maritimecommons) February 8, 2025
Generální ředitel firmy Stockton Rush, francouzský potápěč a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet, britský podnikatel Hamish Harding, pákistánsko-britský podnikatel Shahzada Dawood a jeho syn Suleman se vydali do hlubin za erodujícím vrakem před dvěma lety v červnu. Po dvou hodinách však podpůrná loď ztratila s ponorkou kontakt. Titan se měl nacházet v hloubce 3 346 metrů, už se neozval. Rozjela se rozsáhlá pátrací akce a vyšetřování katastrofy i samotné společnosti.
Všech pět lidí na palubě okamžitě zabila imploze. Ponorka nejprve ztratila kvůli výpadku pohonu stabilitu a řítila se ke dnu, přičemž výpadek elektřiny nechal posádku po tmě. Španělský odborník na ponorky José Martín tvrdil, že si musela uvědomovat nevyhnutelnou smrt minutu před implozí.
23 sekund před koncem
NOAA podle televize NBC nahrál záznam, který nyní zveřejnila Pobřežní stráž Spojených států (USCG). Je na něm slyšet slabý, ale postupně zesilující šum. Nakonec se ozve hlasitá rána. Celá nahrávka trvá 23 sekund. Pobřežní stráž ji označila za „podezřelou akustickou stopu imploze ponorky Titan“.
„Zvuk zachytil záznamník NOAA ve vzdálenosti asi 1,5 tisíce kilometru od místa, kde se Titan zhroutil,“ upřesnila pobřežní stráž.
Jedná se o nejnovější aktualizaci vyšetřování tragédie, které stále probíhá. Loni v září zveřejnila světová média první fotku trosek ponorky pořízenou dálkovým zařízením. Na snímku je vidět její vzpřímeně stojící ocasní část.
Vyšetřování vedlo k odhalení zanedbání bezpečnosti firmou OceanGate. To mimo jiné potvrdil i její bývalý provozní ředitel, jenž Rushe varoval před smrtelným nebezpečí, připomněl list The Guardian. To vyústilo ve spor, který vedl k jeho rezignaci. Vyšlo najevo, že firma při konstrukci ponorky nerespektovala bezpečnostní normy.