Zatímco čínský ministr zahraničí Wang Yi diskutoval v Soulu na téma nukleárních zbraní, Severní Korea odpálila do moře dvě balistické rakety. O několik hodin později pak Jižní Korea otestovala svou první balistickou raketu z ponorky. Jaderná jednání mezi zeměmi zůstávají na mrtvém bodě, diskutuje se o závodech ve zbrojení. Informují o tom zahraniční média.
V pondělí Severní Korea uvedla, že během víkendu otestovala nově vyvinutou řízenou střelu dlouhého doletu. Tvrdí, že se jednalo o první test během posledních šesti měsíců. Severokorejská státní média označila novou střelu za „strategickou zbraň velkého významu“.
Dnes pak došlo k dalšímu testu. Jihokorejská armáda uvedla, že Severní Korea odpálila do moře u svého východního pobřeží dvě balistické střely. Ty uletěly kolem 800 km. Ukazuje to tak, že Severní Korea pokračovala ve vývoji zbraní navzdory hospodářské krizi a nedostatku potravin. Přerušila totiž značnou část obchodu se svým nejbližším spojencem, Čínou, aby zastavila šíření onemocnění covid-19, píše BBC.
Jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS) uvedl, že rakety letěly z centrální vnitrozemské oblasti směrem k východnímu pobřeží Korejského poloostrova. JCS dodal, že probíhá další analýza s americkými představiteli. „Naše armáda si v úzké spolupráci s USA udržuje pozici plné připravenosti,“ řekl JCS.
Střela přišla ve chvíli, kdy se čínský ministr zahraničí Wang Yi sešel v Soulu s jihokorejským prezidentem Moon Jae-inem a dalšími vysokými představiteli. Lídři diskutovali o denuklearizaci.
Nově vyvinutá zbraň by dle analytiků představovala výrazný pokrok v severokorejské zbrojní technologii, a lépe by se dokázala vyhnout obranným systémům, uvádí The Guardian. Pchjongjang prohlásil, že je schopná zasáhnout velkou část Japonska. Odborníci tvrdí, že by mohla také nést jadernou hlavici.
K situaci se vyjádřil i japonský premiér Yoshihide Suga. Dle něj to ohrožuje mír a bezpečnost v regionu a označil odpálení rakety za „pobuřující“.
Jižní Korea je dle prezidenta připravena reagovat na severokorejské provokace
Jižní Korea několik hodin poté odpálila svou první balistickou raketu známou jako SLBM. To však bylo naplánované již předem a nejednalo se o reakci na nejnovější testy Severní Koreji. Z Jižní Koreje to nicméně dělá sedmou zemi na světě s takovou technologií.
Prezident Moon Jae-in posléze sdělil dle BBC, že Jižní Korea má nyní „dostatečné odstrašení, aby mohla kdykoli reagovat na severokorejské provokace“. Jae-in vyzval Jih, aby pokračoval ve zvyšování zbrojení s cílem „přemoci asymetrickou moc Severní Koreje“.