Severní Korea ve čtvrtek odpálila dvě další balistické střely, uvedla stanice BBC News. Celkem šestý start balistických raket v necelých dvou týdnech následuje po společném cvičení Jižní Koreje, Japonska a Spojených států. Ke Korejskému poloostrovu také zamířila americká letadlová loď, napsal server Al Jazeera.
Severní Korea ve čtvrtek odpálila podle televize BBC dvojici balistických raket krátkého doletu. Je to již pošesté v necelých dvou týdnech, co Pchjongjang provedl start balistických střel. Informoval o něm jihokorejský Společný sbor náčelníků (JCS) a japonská vláda.
První střela letěla asi 350 kilometrů ve výšce mezi 80 až 100 kilometry, druhá 800 kilometrů v odhadované výšce mezi 50 kilometry a 60 kilometry.
North Korea carries out sixth missile launch in two weeks https://t.co/CopT9f8fgT
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 6, 2022
Experti uvedli, že se pravděpodobně jednalo o střely typu Hwasong-12. Tato raketa může nést jadernou hlavici a zasáhnout americké území Guam v Pacifiku.
Stanice AL Jazeera upozornila, že čtvrteční odpaly následovaly několik hodin poté, co Spojené státy ke Korejskému poloostrovu náhle přesunuly letadlovou loď USS Ronald Reagan.
K tomu se USA uchýlily po společném cvičení s Jižní Koreou a Japonskem, což Pchjongjang považuje za provokaci a eskalaci napětí, v reakci na jeho úterní odpal balistické střely, která prolétla nad japonským ostrovem Hokkaidó. To vedlo ke svolání Rady bezpečnosti OSN.
Reálná hrozba jaderného testu
USA obvinily Rusko a Čínu, že chrání KLDR před přísnějšími sankcemi. Oba komunistické státy totiž hlasovaly proti sankcím namířeným vůči Severní Koreji. Zástupci Ruska a Číny tvrdí, že intenzivní dialog je lepší než tresty.
Poslední odpaly raket silně připomínají období předcházející poslední jaderný test v roce 2017, upozorňuje stanice BBC. Stejně jako nyní Severní Korea intenzivně testovala své rakety, nejevila známky zájmu vést s USA dialog a dvě její střely přelétly Japonsko.
Satelitní snímky již dříve ukázaly aktivitu v jaderném testovacím středisku, jehož měla Severní Korea v roce 2018 po dohodě s USA během vládnoucího období bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zničit.
Sever podle těchto záběrů obnovuje zbořené tunely ve středisku, což vzbuzuje obavy z testování jaderné střely. Tyto obavy ještě prohlubuje prohlášení vůdce KLDR Kim Čong-una v minulém měsíci, který Severní Koreu prohlásil za „nevratnou“ jadernou mocnost.
Analytici se domnívají, že diktátor s jaderným testem čeká na politicky vhodnou chvíli. Myslí si, že k němu s největší pravděpodobností dojde v období tří týdnů mezi sjezdem komunistické strany v Číně koncem měsíce a volbami v Americe začátkem listopadu.